Borůvky patří k rodu Vaccinium, název je odvozený z baccinium - keř s bobulemi. Do této kategorie patří i brusinka, která je proti borůvkám trpčí, obsahuje více kyselých látek, které ovlivňují moč. Jsou účinnější proti infekcím močových cest a trávicí ho traktu.

Čerstvé plody borůvek jsou oblíbeny jako chutné zdravé ovoce, které se hodí do koláčů a pečiva, lze z nich připravit výborné džemy, rosoly, lahodné víno. Obsahují přibližně 11,4 procent uhlohydrátů, většinu z nich tvoří fruktóza a jiné cukry. Mají velmi málo tuku a bílkovin. Nejvýznamnější z minerálů je draslík, vysoký obsah antioxidantů působí v těle jako ochranný štít před volnými radikály, viry a bakteriemi.

Borůvky mají pozoruhodné antiseptické a antibiotické účinky. Na rozdíl od běžně podávaných antibiotik při zánětu močového měchýře nevyvolávají odolnost bakterií, což není u antibiotik něčím neobvyklým. Borůvky v jakékoliv podobě jsou podpůrným prostředkem při rekonvalescenci, výborným lékem při respiračním onemocnění, pomáhají udržovat zrak v dobré kondici. Jejich častá konzumace je účinnou prevencí šerosleposti. Jak dokládají mnohé studie, ozdravný účinek mají též na prostatu, jsou přírodní prevencí mnohých typů rakoviny. Borůvek se často užívá v lidovém léčitelství při poruchách zažívání, při průjmech. Při lehčích potížích se požije jedna nebo dvě hrsti sušených borůvek.

Podobně jako borůvka se jako podpůrného léku při onemocnění močového měchýře užívá plodů brusinek. Jsou zdrojem vitaminů A, B, C a mnohých minerálů, jako jsou vápník, draslík, hořčík, fosfor, sodík a železo. Dále obsahují organické kyseliny, které se starají o správnou funkci močového systému, brání množení bakterií. Jako přírodního léku se čerstvé plody nebo v podobě lahodné brusinkové šťávy užívají při silném nachlazení, bronchitidách, angíně, silném kašli. Plody mají všeobecně blahodárné účinky, posilují imunitu, působí protizánětlivě, snižují horečku. Zkušené bylinářky používaly brusinky na léčení dny a revmatismu. Moderní medicína účinek brusinek spojuje s prevencí kardiovaskulárních chorob a rakoviny. Brusinky, stejně jako borůvky, jsou vhodné i pro diabetiky.
(map)

DODATEK
Borůvky a brusinky zřídka dosáhnou průměru většího než jeden centimetr. Jsou velmi rozšířenou rostlinou, daří se jim v písčitých půdách, v mírně vlhkých jehličnatých lesích.


 

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2474689
DnesDnes437
VčeraVčera593
Tento týdenTento týden1030
Tento měsícTento měsíc6319

Partnerské weby

apartman banner