Od nejstarších dob se pěstuje cibule jako zelenina. V kuchyni má mnohostranné využití, ale velmi ceněna je také pro své výrazné léčivé účinky. V cibuli najdeme celou řadu vitaminů a minerálů, například draslík, fluor, síru, fosfor, vápník, železo, zinek, mangan, jó d, sodík, provitamin A, vitaminy B, C a E. Dále značné množství flavonoidů, kyselinu listovou a mnohé další životně důležité látky.
Přírodní medicína si cibule cení jako léčivky, která udržuje zdraví, pomáhá při psychické i fyzické únavě, předcházet stáří, doporučuje se při stavech vyčerpání či oslabeného imunitního systému. V osvědčených lidových radách a návodech na předcházení a léčení chorob najdeme spoustu receptů s cibulí.

Hučení v uších
Cibulovou šťávu nakapat na vatu a vložit do ucha.

Angína
Podusit 200 g cibule, polít dvěma lžícemi vody, přidat čtyři malé lžičky anýzu, ještě deset minut podusit, dát do gázy, obklad přiložit na krk a ten ještě zabalit do froté ručníku. Proceduru provádíme alespoň jednou denně do zlepšení stavu. Dbáme na to, aby obklad byl teplý.

Kašel
Cibulový sirup na kašel připravíme tak, že nadrobno nakrájíme sto gramů čerstvé cibule, přidáme tři lžíce vody a tři lžíce cukru.

Nespavost
Za účinný lék proti nespavosti považovaly naše babičky následující cibulovou medicínu. Pokrájíme kousky cibule, polijeme pálenkou a necháme deset dní stát na teplém místě. Pak se přecedí a přidá uvařený cukrový sirup. Večer se užívají jedna až tři kávové lžičky.

Posílení organismu
Častá konzumace cibule, ať už syrové, jemně dušené, ve všech druzích polévek přispívá k odolnosti organismu a svoji roli sehrává v prevenci nádorového onemocnění.

Revma
Na revmatické problémy je dobré pojídat syrovou cibuli, stejně tak odvar, který připravíme ze tří pokrájených cibulí vařených asi čtvrt hodiny v jednom litru vody. Užívá se dvakrát denně, ráno a večer.

Srdce po infarktu
Mezi babské rady patří i léčivý čaj uvařený z jedné malé lžičky, hnědých cibulových slupek, které se dají do tří decilitrů vody a vaří několik minut. Léčivý nápoj se pije vždy před jídlem po jednom decilitru.
(pru)
 

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2432843
DnesDnes566
VčeraVčera866
Tento týdenTento týden2961
Tento měsícTento měsíc2961

Partnerské weby

apartman banner