K pití se hodí odvary z máty kadeřavé, přesličky, květu černého bezu, řebříčku, jmelí, březového listu, šalvěje, šípku, listu či kořene kostivalu. Již čtyři byliny jsou dobrou směsí, byliny alespoň po jednom měsíci doporučuji střídat ve směs ích.

Příprava čaje: na půl litru vody malá hrstka směsi, nechat přejít var, odstavit a dvacet minut nechat vyluhovat. Pít třikrát denně jeden šálek příjemně teplého čaje. Použijeme-li kořen kostivalu, vaříme jej zprvu pět minut, pak teprve přidáme listovou směs.

Proti odvápnění kostí
Užívání:
a) Lihový výluh z pampelišky a řebříčku - do jedné třetiny ve sklenici byliny, až nahoru dolít třicetiprocentním alkoholem a nechat 15 až 21 dní vyluhovat v teplé místnosti. Pak přefiltrovat, užívat dvakrát jednu čajovou lžičku denně.
b) Odpeckované trnky smíchat s teplým medem a nechat týden ustát. Sníst několik lžiček denně.
c) V jednom litru bílého vína svařit po jedné hrsti jitrocel a mátu kadeřavou pět minut. Pak přidat 200 gramů medu a znovu povařit. Teplé scedit do láhve s patentním uzávěrem a uložit v lednici. Po delší dobu pít denně třikrát 2 dl.
Obklady:
a) Vařenými bylinami, nasáklými odvarem: list vratiče, mydlice jasanu a kapradí.
b) Doměkka uvařit pšenici nebo šrot, horké dát na froté ručník a přiložit jako obklad nebo i zábal na noc, sundat pouze kdyby chladil.
c) Umytý, neloupaný kořen kostivalu nastrouhat a na jemném plátnu přiložit jako obklad na celou noc. Přes zimu lze použít i lihový výluh ředěný převařenou vodou v poměru l : l.
Koupele:
a) List vratiče, mydlice, kostivalu a všech domácích jehličnanů.
b) Na pět litrů vody 20 dkg vlašských ořechů, vařit dvacet až třicet minut. Vlít do koupelové vody a v příjemně teplé vodě koupat po dobu dvaceti minut.
Mazání:
a) Po koupelích mazat dobromyslovým olejem - příprava je jako u lihových výluhů, pouze místo v alkoholu se byliny vyluhují v jakémkoli jedlém oleji.
b) Dvě lžíce mrkve, dvě lžíce fenyklu a anýzu, čtyři stroužky česneku, po jedné hrsti přeslička a dubová kůra - vařit v jednom litru vody deset minut, pak scedit a přidat jeden litr dvaceti až třicetiprocentního lihu.
c) Čtyři větvičky jehličnanu (smrk, jedle, modřín, borovice), jedna lžíce kmínu, tři stroužky česneku, vařit v jednom litru vody deset minut, pak scedit a přidat jeden litr dvaceti až třicetiprocentního lihu.
Masti:
Dobromyslová, řebříčková, pelyňková či jejich směs. Do půl kilogramu vepřového sádla dáme hrst bylin a sádlo po dvacet čtyři hodin udržujeme na teplém místě tekuté, aby se byliny mohly vyluhovat, pak přecedit a nechat ztuhnout. Večer před spaním bolavá místa promasírovat, navrch dát teplou látku a jít spát. Místo sádla a bylin lze použít i olejový výluh vmíchaný do nějakého dobrého krému či masťového základu z lékárny.

Vlastní léčbu neprovádíme všemi uvedenými možnostmi najednou, ale vždy po jednom z každého postupu a po měsíci možnosti střídáme.
Waltraud Gregorová
 

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2432812
DnesDnes535
VčeraVčera866
Tento týdenTento týden2930
Tento měsícTento měsíc2930

Partnerské weby

apartman banner