Rozmarýna byla pěstována již ve starověku a sloužila jako koření a léčivka. Obsahuje hlavně silice, její jakost závisí na roční době a složení kolísá podle původu a sběru. Dále pak hořčiny, třísloviny a další látky, které pomáhají při nechutenství, poruchách zažívání a střevních kolikách. Povzbuzuje činnost žlučník u, má protikřečové účinky. Zevně se rozmarýna používá k prokrvení kůže při koupelích, při špatně se hojících ranách, revmatismu, při zánětech nervů. Na revmatické bolesti si můžete připravit následující mazání: 30 g listů violky, 30 g listů tymiánu a 500 g francovky. V láhvi se širokým hrdlem necháme stát jeden týden, pak přecedíme a používáme k potírání bolestivých míst.

Vnitřně se rozmarýna užívá jako čaj, kdy stačí kávová lžička na jeden šálek horké vody. Rozmarýna se používá i ve formě tinktury. Do půl litru bílého vína přidáme padesát gramů čerstvé drogy, necháme tři dny vyluhovat, scedíme a užíváme dvakrát denně dvě polévkové lžíce před jídlem. Rozmarýn se nesmí užívat v těhotenství.
(pru)

DODATEK
Rozmarýny se používá i jako kosmetického přípravku při nečisté pleti. Hrst rozmarýnového listí se spaří čtvrt litrem vroucí vody, nechá se odstát. Nálevem pak omýváme obličej.

 

Planety radí i varují

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

E-Shop

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2378654
DnesDnes512
VčeraVčera940
Tento týdenTento týden1452
Tento měsícTento měsíc6083

Partnerské weby

apartman banner