„Na zahradě u chaty, kam jezdíme jen občas, se nám přemnožil lopuch. Chtěl jsem ho nelítostně zlikvidovat, manželku ale napadlo, že je to také bylina a že by mohl být léčivý,“ píše pan Zdeněk J. z Prahy. „Tak se ptám - využívá se nějak v léčitelství ?“
Jde tak trochu o to, o jaký druh lopuchu se jedná. U nás rostou čtyři druhy lopuchů, navzájem jsou si dost podobné. Odborná literatura uvádí, že ačkoli všechny druhy lopuchů obsahují stejné účinné látky, k léčebným účelům se používá výhradně lopuch větší (Arctium lappa).

Slovenský léčitel Anton Hornáček ale pracuje s lopuchem větším a lopuchem plstnatým (Arctium tomentosum), považuje je za úžasný léčivý prostředek. Je přesvědčen, že pomocí listů těchto druhů lopuchu je možné včas diagnostikovat nemoci a také je v krátkém čase léčit - bez jakýchkoli vedlejších účinků. A může jít o nejrůznější záněty, potíže močového měchýře, trávicího ústrojí, ženské choroby, problémy se srdcem, mozkové příhody, psychiku a podobně. Pan Hornáček tvrdí, že většina zánětlivých onemocnění pramení z nadměrného pocení, když se lidé nevhodně oblékají. A opakované zánětlivé procesy v těle mohou podle něj být zdrojem vážnějších problémů, také nádorů a rakoviny. Jak provádí diagnostiku?

Doporučuje alespoň jednou za rok celé tělo zabalit do listů lopuchu (v jedné vrstvě se listy přikládají), převázat elastickým obinadlem a nechat působit 4 hodiny, nejlépe večer. Listy lopuchu se přikládají vnější stranou k pokožce těla. Po uplynutí času se postupně listy sundávají a je třeba je dobře prohlédnout. Když se barva listů nezmění, zánět v těle není. Změněná barva určitého listu signalizuje existenci zánětlivého ložiska. Změna barvy listu se může ukázat třeba jako skvrna o velikosti kolem jednoho centimetru, skvrn se může objevit i víc nebo se může jinak zabarvit celý list. Když list či jeho část zhnědne nebo zčerná, půjde o středně těžký zánět. Pokud získá skořicové zabarvení a list zůstane suchý, drobí se, jde o silný zánět.

V rámci léčení míst, kde změna barvy listu signalizovala zánět, pan Hornáček následně přikládá listy lopuchu většího či plstnatého (listy se oproti diagnostice vrství, přikládají se po dvou položených na sobě). Opět je pevně připevní elastickým obinadlem, tentokrát na 24 hodin, nebo alespoň na co nejdelší dobu, kdy je to možné - třeba přes noc. Každý den se přikládají nové listy a procedura se opakuje tak dlouho, dokud listy nezůstanou beze změn. Pak je zánět vyléčen. Zkušenosti léčitele dokládají, že léčba středně těžkého zánětu takovýmto způsobem trvá 1 až 2 týdny, silný zánět se tak léčí 3 až 4 týdny. Během léčení zánětu je zapotřebí vyhýbat se vodě, protože voda teplá, vlažná i studená zánět rozšiřují. Léčitel doporučuje sprchovat se v době terapie maximálně dvakrát týdně po dobu 3 nebo 4 minut. Každopádně list lopuchu prý již za jediný den odstraní 20 až 50 procent bolesti, kterou může zánět způsobovat.
(šál)
 

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2433680
DnesDnes674
VčeraVčera729
Tento týdenTento týden3798
Tento měsícTento měsíc3798

Partnerské weby

apartman banner