Hrad Lipnice je známý nejen jako poslední štace světoznámého spisovatele Jaroslava Haška, ale i četnými historickými artefakty. A také celou řadou zajímavých, leč krvavých, legend a pověstí. Je pozoruhodné, že se v některých případech tyto legendy podařilo historicky přesně

doložit. Zdá se, že Lipnice byla kdysi pořádně tvrdým a nebezpečným místem na zemi. Své by o tom mohla vyprávět i manželka jednoho z dávných majitelů hradu,Kateřina z Landštejna a Šelmberka. Tedy pokud by mohla. Krásná šlechtična se zamilovala do majitele blízkého hradu Orlík, pana Jindřicha z Dubé. Když se to ale dozvěděl její muž a pán na Lipnici, Čeněk z Vartemberka, nechal soka v lásce zavraždit a také své ženě nachystal krutou smrt. Dlužno dodat, že podle jiných pramenů měla být Kateřina manželkou Mikuláše Trčky z Lípy a jejím milencem byl Zdeněk Šarovec.

Buď jak buď, šlechtický paroháč dal do výklenku v hradní kapli vsadit nejprve milencovu mrtvolu a k ní pak nechal postavit a ke zdi přikovat svou choť Kateřinu. Své strašné dílo pak dovršil tím, že výklenek zazdil. Stalo se tak podle historických análů před Vánocemi roku 1507, takže letos tomu bude už 510 let. Od té doby prý v noci můžete potkat nebohou Kateřinu, jak bloudí hradem a hledá svého milého.

Na počátku 18. století se při stavebních úpravách hradní kaple skutečně našel zazděný výklenek a v něm dvě lidské kostry, jedna údajně se zbytky brnění, jak dokládá zápis Mikuláše Dačického z Heslova. 

Lup si nestačili mordýři rozdělit

Zdi lipnického hradu jsou svědky i dalšího mordu. Na počátku 19. století tu zavraždil hradní pohůnek správce panství i jeho ženu a následně jejich mrtvoly ještě oloupil. Aby nebyl poznán, začernil si obličej uhelným mourem. Správcová se však ještě před smrtí probrala a zburcovala hradní čeládku. Vojáci vraha i s jeho dvěma kumpány dopadli v hostinci za městečkem právě v okamžiku, kdy se spolu dělili o lup. Pohůnek byl odsouzen k smrti oběšením, ale v hradním vězení si stačil vzít život dřív, než na něm mohla být katem vykonána spravedlnost. Od té doby se sebevrahova nevysvobozená duše čas od času zjevuje ve zdech lipnických a v podobě černého muže čeká na vysvobození z tohoto světa.

Trest pro krutého rytíře

Mezi většinu krutých lipnických pánů patřil ve středověku rytíř Samson. Tento šlechtic každý večer s oblibou vyjížděl ze svého hradu a unášel na něj mladé dívky z okolí. Když se pak s dívkou dostatečně potěšil, uvrhl ji do tajné podzemní kobky v jedné z hradních věží, od níž měl klíč jen on. Dveře navíc zevnitř nešly otevřít. Zvěst o strašném rytíři se nesla okolním krajem. Jednoho dne unesl Samson další krasavici. Ta však už tušila, co ji čeká, takže když ji ráno Samson odvlekl ke svému podzemí a chtěl jí strčit dovnitř, děvče ho v poslední chvilce strhlo s sebou. Dveře se zavřely a zámek zaklapl. Rytíře Samsona tak nakonec potkal stejný osud, jaký chystal svým nevinným obětem. Na jeho krvavou památku nese mohutná hradní věž dodnes jeho jméno.

Poklad je pod křížem

Snad to bylo nalezišti stříbra kolem hradu, ale i Lipnice měla svůj poklad patřící pánům z Landštejna. Podle legendy je ukrytý pod třetím křížem, problém je v tom, že ho nikdo ještě nenašel. Dva z těchto tří křížů jsou vytesány v hradní bráně, ale kde je na hradě ukrytý třetí kříž, pod kterým se má kopat, se neví. Stará pověst jen popisuje, že pod hradem se nalézá tajné sklepení, které skrývá nesmírné bohatství. Poklad ale má strážce, kostlivce s diamantovýma očima, kterého musí odvážný nálezce nejprve svou chytrostí obelstít, aby se mohl cenností zmocnit.

Podle jiné legendy byl kdysi ve skále pod hradem, v místech, kde se těžilo stříbro, nalezen stříbrný kůň. Nález byl takového významu, že byl dopraven na královský Vyšehrad v Praze a uložen v jeho podzemí spolu s dalšími zemskými poklady Českého království.

Text a foto: Petr Blahuš

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2503885
DnesDnes118
VčeraVčera566
Tento týdenTento týden2137
Tento měsícTento měsíc15231

Partnerské weby

apartman banner