spring 1166564 340Pro naše předky byl svátek Hromnic obdobím očekávání příchodu jara. Lidé věřili, že se v tento den střetává magická síla zimy s jarem. Jaro znamenalo obnovu života země a všeho, co na ní rostlo a žilo. Slované uctívali únor jako měsíc boha Peruna, jenž byl bohem

blesků a hromů. Odtud je i český název Hromnice. Na podzim Perun zamyká bránu světa a v únoru ji otevírá prostřednictvím prvního jarního deště a bouřky.

Hromnice však mají své kořeny spíše u starých Keltů jako svátek Imbolc (1. února). Ten se konal na počest bohyně Brighid (Brigit). Ta vládla v předkřesťanských dobách Slunci a ohni.

Brighid patří mezi bohyně, jež jsou zobrazovány a chápany jako trojjediné - tedy mají tři podoby (dívka, žena a stařena). V končící zimě vystupovala v podobě stařeny, obávané bohyně spojované se smrtí i se znovuzrozením. Začátkem února se však mění - přichází v panenské a čisté podobě vyjadřující příchod jara. V tomto období zapalovaly posvátné ohně, které měly ochránit člověka a jeho příbytek před blesky a hromy (hněvem bohů).

U Germánů se 2. února se přinášely oběti Matce Zemi, a pokud to počasí dovolilo, vyorávala se první brázda. Vysévala se semena rostlin pro pozdější přesazení. Pořádala se hostina Barri, která oslavovala manželství boha plodnosti Freye a překrásné mrazivé obryně Gerdy.

Frey byl pánem Země a bohem plodnosti, míru a prosperity. Každoročně jezdil po konci zimy po polích, aby jim tak vrátil jejich plodivou sílu. Je dárcem bohatství, bývá volán kvůli úspěchu a růstu ve všech možných úsilích. Ovládá plodnost země: dobré počasí, jemné deště a sluneční svit, také mu bývalo obětováno kvůli míru, prosperitě a ochraně v boji.

Křesťané v minulosti končili vánoční čas právě 2. února. Byl to svátek Uvedení Páně do chrámu. Křesťané si tak připomínají den, kdy Maria a Josef přinesli Ježíše 40 dní po jeho narození do jeruzalémského chrámu, aby jej odevzdali Bohu. V kostelích se zapalují svíčky, jejich záře symbolizuje Krista a má zahnat vše zlé. Svíčky Hromničky se v tento den posvětí a zapalují se při bouřce, jako ochrana před blesky. Lidé věřili, že světlo hromniček je uchrání od všeho špatného. Pro všechny končiny a kultury je společné, že Hromnice jsou obdobím příchodu jara, kdy se kdy se prodlužuje den, vrací světlo a teplo do našich životů. Na přelomu ledna února se probouzejí kořeny rostlin a rodí se první mláďata, zejména jehňata. Symbolem Hromnic jsou sněženky, které v tu dobu kvetou. Lidé věřili, že jejich květy očišťují domov.

Únor je také obdobím, kdy medvědi vycházejí po zimním spánku za svých brlohů. Od pravěku do středověku byl medvěd uctíván Germány, Kelty a ve Skandinávii. Lidé 2. února slavili svátek, kterým se oslavovalo ukončení medvědího spánku, což znamenalo, že zima končí. V oblastech Alp a Pyrenejí je kult medvěda dosud silný a je nejvíce připomínán v karnevalech, kde hraje medvěd významnou roli.

V USA se 2. února slaví populární svátek Groundhogs Day (svátek lesního sviště). Začátek února je období, kdy svišti začínají vylézat po zimě ze svých nor, Lidé se domnívali, že je to i proto, aby se podívali na svůj stín. Pokud ho uvidí, považují to za znamení, že bude ještě šest týdnů špatné počasí a vrátí se do svých nor. Pokud je zataženo a svůj stín nevidí, usoudí, že je jaro, a zůstávají...

www.kulturamb.cz

Foto: Pixabay

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2476973
DnesDnes164
VčeraVčera749
Tento týdenTento týden3314
Tento měsícTento měsíc8603

Partnerské weby

apartman banner