0308kamenny 1Mezi místa, která určitě stojí za to navštívit, patří Megoňky a Klokočovské skály. Dvě lokality na severu Kysúc, kde se objevily záhadné kamenné koule. Pískovcové koule se na Slovensku nacházejí v Turzovské vrchovině, kde se mimo jiné můžete zastavit i na dalších

zajímavých místech, jakým je například hora zvaná Živčáková, která je už pěkných pár let poutním místem. Nejznámější naleziště kamenných koulí jsou v kamenolomu Megoňky, který se nachází v okrese Čadca, v lokalitě Klokočovské skály. V 80. letech minulého století se po odstřelu horniny z kamenolomu vykutálely pravidelné koule různých velikostí. Naneštěstí se při tom ta největší o průměru pět metrů rozlomila. Každopádně se tak „narodil“ přírodní úkaz, který je světovým unikátem. Původně se tu nacházelo asi 30 koulí, lidé si je ale běžně brali domů jako dekoraci, takže jich, bohužel, ubylo. Dnes už tedy nemůžeme použít množné číslo, protože v kamenolomu se vyjímá poslední koule. Po těch ostatních zůstaly jen miskovité jamky ve skalní stěně. Některé kameny zničili lidé, kteří je rozbíjeli v naději, že najdou zlato, jiné byly přemístěné do různých expozic. Podle pověstí jsou kamenné koule vejci dinosaurů či je na Zem dopravili mimozemšťané. Ale tyto teorie jsou poněkud přitažené za vlasy.

0308kamenny 2Co si myslí geologové?

Zvláští je, že dodnes nikdo nepodal jednoznačné vysvětlení vzniku těchto kamenných koulí. Geologové se shodují jen v názoru, že vznikly ve stejné době jako okolní pískovcové horniny, tedy asi před 40 miliony lety. Koule mohly vzniknout pnutím a otáčením v hornině, rozpadem hornin nebo dokonce v pravěkém moři. Nakonec, kulatý tvar je celkem přirozený, protože příroda vytváří tělesa s co nejmenším povrchem a koule je za konstantního objemu těleso s nejmenším možným povrchem. I když jde o přirozený proces, zdá se, že na některá vysvětlení ještě věda nestačí...

Kysúcké území bylo vyhlášené za přírodní památku, další podobné koule na Slovensku se ale nacházejí v lomu za Chrenovcem-Brusnem. Kulovité nebo elipsovité pískovcové útvary jsou tady přímo ve stěnách lomu či vypadlé na zemi.

Na milimetr stejná dvojčata

Kamenné koule, jejichž původ je neznámý, se nacházejí po celé planetě. Ví se například o lokalitách v Kostarice, na Novém Zélandu, v Mexiku, Skotsku, Grónsku, v Bosně, USA, Číně nebo třeba v Rusku. Ty nejznámější jsou v Kostarice, kde sa nachází více než 500 koulí, které se soustřeďují především na jihu země v aluviálním údolí Diquís a na ostrově Isla del Caño. Zdejší první kameny byly objeveny ve 30. letech minulého století a jsou jedinečné svým tvarem, velikostí i počtem. Ani jejich původ vědci doposud neobjasnili. Obzvlášť zajímavé jsou dvě koule, které mají na milimetr stejný průměr i tvar. A tak stále zůstávají nezodpovědné otázky – jak koule vznikly, kdo je vytvořil? Jakým způsobem a proč?

Gabriela Slováková

Foto: Gabriela Slováková a Denis Záhorský

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2500710
DnesDnes359
VčeraVčera645
Tento týdenTento týden3400
Tento měsícTento měsíc12056

Partnerské weby

apartman banner