2808kde 1Potřebujete si splnit nějaké tajné přání? Není nic jednoduššího, než zajít do sázavského kláštera. Podle legendy pak stačí najít tři šesticípé hvězdy vytesané do kvádrů věže nedokončeného gotického kostela sv. Prokopa. Musíte je ale najít sami, bez cizí pomoci. To je

podmínka. Až tak učiníte, zjistíte, že na tu třetí se díváte a nevidíte ji. Říká se tomu děravé oči. Pokud ji ale najdete, vyplní se vám vaše sny.

Legenda o založení kláštera

V 11. století se v lesích kolem Sázavy usadil zbožný a vzdělaný mnich Prokop. Podle rukopisu ze 14. století zabloudil k jeho příbytku v roce 1032 při pronásledování laně kníže Oldřich. Poustevník podal knížeti vodu v dřevěné nádobě a ta chutnala jako víno. Kníže Oldřich, okouzlen setkáním s poustevníkem a zázračnou proměnou vody ve víno, se rozhodl na místě založit klášter. Poustevník Prokop byl ustanoven opatem a v této roli setrval až do své smrti v roce 1053. V roce 1204 byl prohlášen římským papežem za svatého a od poloviny 13. století patří k českým patronům.

Madona kárající Ježíška

Největší pozornost přitáhne jistě kapitulní síň z let 1340 – 1370. Nástěnné stoleté malby mluví za vše. Byl to projev úcty benediktinů k Panně Marii. Výzdoba sahá do doby půl století po upálení mistra Jana Husa. Klenbu zdobí postavy vznášejících se andělů a malby na stěnách zachycují výjevy ze života Panny Marie. Dva obrazy jsou velice výjimečné nejen na tehdejší dobu, ale i dnes. Jedná se o Madonu v naději (lidově Madonu těhotnou) a Madonu Sázavskou, která kárá malého Ježíška.

Vzácný evangeliář

Za pozornost stojí faksiimile (přesné napodobení originálu – poz. red.) remešského evangeliáře. Skládal se ze dvou částí. První je považována za dílo samotného Prokopa a druhá část psaná hlaholicí byla napsána v pražských Emauzích. Emauzskému klášteru evangeliář věnoval římský císař Karel IV. V 15. století jej husité vezli jako dar do Cařihradu, když vyjednávali s cařihradským patriarchou o možnosti svěcení husitských kněží pravoslavnými biskupy. V 16. století evangeliář koupil v Cařihradu remešský arcibiskup Karel, kardinál Lotrinský. Na remešský evangeliář, který údajně zdobila podoba sv. Prokopa, přísahali při korunovaci francouzští králové. Za velké francouzské revoluce se evangeliář ztratil, byl však naštěstí později nalezen. Ovšem bez bohatě zdobené vazby. Dnes je originál uložen v Remeši. Podle některých historiků byl nalezen při křížových výpravách v Jeruzalémě a věnován remešské katedrále. A jedna perlička, která stojí za zmínku: Francouzský král se touto vzácnou památkou pochlubil ruskému carovi Petru Velikému. Car si evangeliář prohlížel a k údivu všech přečetl zdánlivě nerozluštitelný rukopis...

Ostatky sv. Prokopa

Ve zdejší kryptě je uložena pod sklem v kovové schránce vzácná relikvie - ostatky svatého Prokopa. Ať vás nepřekvapí, že v kryptě se praktikuje staroslověnská liturgie. Klášter svatého Prokopa byl totiž už ve svých počátcích centrem slovanského duchovního života a písemnictví.

(vok)

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2501418
DnesDnes387
VčeraVčera680
Tento týdenTento týden4108
Tento měsícTento měsíc12764

Partnerské weby

apartman banner