Podle nejnovějších výzkumů šálek kávy nemůže ublížit, ale dokonce může zdraví prospět. Jak působí na srdce? Dejte si pozor na klasického turka, ze kterého se uvolňují látky podobné tukům - kafestol a kahweol. U filtrované káv y se tyto látky uvolňují jen ve velmi malém množství. Rozumná konzumace kávy ke vzniku srdečních onemocnění nepřispívá.
Ochrana před Parkinsonovou nemocí? Někteří odborníci soudí, že káva dokáže zabránit Parkinsonově nemoci. Tyto příznivé účinky na Parkinsonovu nemoc má na svědomí kofein, který chrání buňky mozku před úbytkem dopaminu, jenž Parkinsonovu nemoc způsobuje.
Káva a rakovina Nejnovější výsledky vlivu kávy na vznik nádorových onemocnění jsou docela povzbudivé. Pokud jde o rakovinu močového měchýře, může káva podpořit její rozvoj jen u lidí, kteří mají deset i více šálků denně. Zatím se nepodařilo prokázat souvislost pití kávy a rakoviny tlustého střeva.
Vyvolává káva potraty? Pije-li žena dva šálky kávy denně, je u ní zvýšené riziko potratu o celých šestatřicet procent vyšší.
Povzbuzující účinky kofeinu. Jsou skutečně tak účinné, že je musel vzít v úvahu i Mezinárodní olympijský výbor, který stanovil horní limit množství kofeinu v krvi během sportovních soutěží?
Kolik kávy se tedy může denně konzumovat? Kojící a těhotné ženy by rozhodně neměly pít víc než dva šálky denně. Lidé trpící pálením žáhy, pocity úzkosti nebo fibrocystickou dysplazií prsu by měli zkusit, jestli se při omezení pití kávy jejich problémy nezlepší. Pro většinu lidí nepředstavují tři šálky denně téměř žádné zdravotní riziko.
(res)

 

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2500773
DnesDnes422
VčeraVčera645
Tento týdenTento týden3463
Tento měsícTento měsíc12119

Partnerské weby

apartman banner