Vytrvalá, vlnatě chlupatá bylina, 25 až 90 centimetrů dlouhá, lodyha načervenalá, dřevnatějící, výběžkatá. Listy řapíkaté, vejčité, celokrajné nebo mělce vroubkované, vstřícné. Květy drobné, růžové, jsou nahloučeny na vrcholu hlavní lodyhy do lichoklasů nebo hlávek s 5 až 25 jednotlivými květy. Koruna má trojcípý dolní pysk a vykrojený pysk horní. Kvete v červenci až říjnu.
ROZŠÍŘENÍ:
V ČR poměrně hojně v teplejších oblastech, ve středních polohách řidčeji, maximálně nalezena v nadmořské výšce 750 metrů v Krkonoších. Celkově se vyskytuje v celé Evropě vyjma Islandu, dále na Kanárských ostrovech, Azorech, v severozápadní Africe, v Malé Asii, na Kavkaze, Blízkém východě, Íránu, nižších polohách Himálaje, v jižní Číně a na Tchajwanu.
LÉČITELSTVÍ:
Nať dobromysle obsahuje silice (hlavně thymol a karvakrol), třísloviny, hořčiny, tanin, těkavý olej, gumopryskyřici a další látky.
Kvetoucí nať (Herba origani vulgaris) se v červenci nebo v srpnu seřezává nad zemí, nejlépe těsně před polednem, kdy obsahuje nejvíce silic. Suší se ve stínu nebo uměle s teplotou do 40 °C. Silice v droze uvolňuje křeče při kašli, působí dezinfekčně, usnadňuje odkašlávání, působí protizánětlivě na sliznice, upravuje trávení, zvyšuje vylučování žluče, uklidňuje. Dobromyslu lze také použít při žaludečních a střevních chorobách (zánětech), při žaludečních neurózách (uklidňuje), jako mírné antidepresivum, při poruchách spánku, při epilepsii, dále droga podporuje jaterní činnost, reguluje menstruaci, snižuje revmatické bolesti, působí potopudně a močopudně, prohlubuje sílu srdečního stahu, takže ji lze použít při angíně pectoris či při srdeční ischemii, jako kloktadlo při zánětu dásní nebo při onemocněních krku.
Inhalace dobromyslových par se osvědčila při kašli a rýmě, ale i jako prostředek potlačující migrenózní bolesti hlavy. Zevně se užívá k přípravě posilujících koupelí (zejména u dětí). Dobromysl nemá vedlejší účinky, takže se může podávat i dlouhodobě. Jak už název rostliny napovídá, droga příznivě působí na psychiku, čehož lze využít zejména v prevenci. Preventivně lze dobromysl také užívat při žaludečních neurózách, a to nejlépe v kombinaci s meduňkou, třezalkou a hořcem nebo puškvorcem (v poměru 2:1:1:1/2) nebo je zejména v zimním období vhodné drogu přidávat do prsních čajů.
DALŠÍ UŽITÍ:
Drhnutá nebo mletá dobromysl se používá jako koření známé pod názvem oregano. Oblíbená je zejména v Mexiku a ve Středozemí, ale samozřejmě i u nás.
PĚSTOVÁNÍ:
Dobromysl se pěstuje jednak jako léčivá rostlina a koření, tak i jako květina ozdobná, a to zejména na skalkách. Vyžaduje teplé a sušší umístění, půda by měla být dobře propustná. Množení se provádí řízky a to nejlépe v pařeništi. Cizokrajné druhy je třeba v zimě chránit před mrazem.
(ng)

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2476734
DnesDnes674
VčeraVčera649
Tento týdenTento týden3075
Tento měsícTento měsíc8364

Partnerské weby

apartman banner