Badyán - Toto koření uklidňuje pocuchané nervy, zahání nadměrný stres. Jeho éterické oleje působí proti žaludečním a střevním křečím, tím se zlepšuje trávení. Hřebíček - Nápoj z jihoasijského stromu hřebíčkovce povzbudí srdce a krevní oběh. Má zklidňující a spasmolytické účinky, zmírňuje křeče při nadýmání, používá se také při bolestech zubů, protože hřebíček má omamující účinek. Při akutní bolesti zubů a zápachu z úst lze žvýkat jeden nebo i více hřebíčků.
Chilli - Jsou to malé, pestře zbarvené papričky. Obsahují léčivou látku kapsicin, která právě u papriček způsobuje jejich velkou pálivost a díky této látce se osvěží celé tělo, podporuje krevní oběh, prokrvení, chrání žaludek před bakteriemi, má také dobré protizánětlivé účinky.
Kurkuma - Je velmi prospěšná pro žlučníkáře, protože výborně podporuje sekreci žluže. Je velkou ochranou před škodlivými střevními bakteriemi – očišťuje játra, což napomáhá k jejich lepšímu fungování. Pomáhá také snižovat hladinu cholesterolu.
Skořice - Získává se z kůry skořicovníku. Podporuje trávení, uvolňuje křeče a prý dokáže usmrtit bakterie v potravinách. V poslední době se osvědčila při léčbě cukrovky, protože skořice obsahuje látky, které jsou svými účinky podobné inzulínu - dokáží stabilizovat hladinu krevního cukru.
Šafrán - Má uklidňující účinky, posiluje slabé nervy a srdeční sval. Působí proti únavě, posiluje koncentraci, zmírňuje bolestivou menstruaci, má antistresové účinky.
Zázvor - Koření pocházející z jižní Asie obsahuje hořčiny a éterické oleje. Tyto obsahové látky podporují tvorbu slin, žaludečních a žlučových šťáv, zajišťují optimální spalování tuků, v zažívacím traktu potlačují nepříjemný pocit plnosti.
(han)

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2500318
DnesDnes612
VčeraVčera776
Tento týdenTento týden3008
Tento měsícTento měsíc11664

Partnerské weby

apartman banner