Stačí sníst jedno jablko denně a nepotřebujete žádného lékaře, tvrdily odedávna lidové moudrosti. Jak vyplývá z nejnovější skandinávské studie, konzumace jablek prokazatelně snižuje hladinu špatného cholesterolu v krvi, příznivě ovlivňuje také hladinu cukru. Jablka působí na lidský organismus celým spektrem důležitých látek, mohou být významnou prevencí některých civilizačních chorob jako například nemocí oběhové soustavy či některých typů rakoviny.
Jablko - král mezi ovocem - má obsahem svých zdraví prospěšných látek schopnost regulovat mnoho tělesných pochodů. Pravidelně konzumované ráno a večer přispívá k regeneraci a detoxikaci těla, výluh ze sušených jablečných listů spařených vodou udělá dobře při chrapotu a nachlazení. Výrazný podíl sodíku zajišťuje správnou funkci ledvin a činnost svalů. Účinná látka v jablku - antioxidant kvercetin - stimuluje mozkovou aktivitu, je dobrou ochranou před psychickými nemocemi. Odvar z jablek se doporučuje při revmatismu, bronchitidě, žaludečních problémech, proti aterioskleróze.
Nezanedbatelný je i dietetický přínos jablek, neboť nejsou energeticky nijak vydatná, mohou být výtečným dietním pokrmem. Povzbuzují činnost střev, pomáhají s pravidelným vyprazdňováním, při potížích se zácpou a hemoroidy. Osvědčují se při bolestech kloubů, svalů, únavě, srdečních obtížích, vitaminy A, C a E pomáhají ochraňovat srdce a tepny.
(mv)

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2434125
DnesDnes354
VčeraVčera765
Tento týdenTento týden4243
Tento měsícTento měsíc4243

Partnerské weby

apartman banner