Jako posel jara kvete už od dubna, často i ve sněhu. Violka vonná (fialka) roste u cest, plotů, v příkopech, houštinách i na volných travnatých plochách. Je to oblíbená nenáročná drobná květinka, které se daří v humózní půdě s dostatečnou zásobou vody, nejlépe v polostínu, snese však i mírné oslunění. Je vhodná k řezu, často se pěstuje jako hrnková rostlina. Existuje několik zahradních kultivarů, které mají květy nejen fialové barvy, ale často jsou i bílé, růžové a žluté.
Kdysi se květy fialek kandovaly a připravovaly se z nich ozdůbky na dezerty. Potíraly se bílkem, obalily v moučkovém cukru a poté nechaly usušit. Byl to i výborný pamlsek pro děti.
Čerstvé lístky jsou bohaté na železo, mají močopudné účinky, přidávají se do čajů pro zlepšení odkašlávání. Jsou zdrojem vitaminů, patří do jarních bylinkových salátů, polévek, mletých mas, vaječných pokrmů, ve směsi s jinou bylinkou ochutí omáčky nebo bramborový salát. Celá nať podporuje vylučování hlenů, přidává se do čajů proti migréně. Patří do čajové směsi k odstranění písku a kaménků z ledvin, má i protirevmatické účinky. Z čerstvých květů se připravuje sirup proti kašli, při onemocnění ústní dutiny a krku účinné kloktadlo. Při rozumném využívání nemá vedlejší účinky. Při předávkování však může přivodit nevolnost a zvracení.
(rie)
DODATEK
Fialka byla známá už ve starověku, kdy se jí přisuzovala čarovná moc, vyskytuje se v řadě legend. Například Řekové si zvolili violku za svůj symbol plodnosti.

Planety radí i varují

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

E-Shop

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2380878
DnesDnes40
VčeraVčera891
Tento týdenTento týden3676
Tento měsícTento měsíc8307

Partnerské weby

apartman banner