Když člověka někde píchne, zabolí, objeví se menší zdravotní potíže, zamíří často do lékárny, kde hledá rychlou úlevu. Místo tabletek ale mnohdy může pomoci zdravá zelenina a ovoce. Jaké má léčivé účinky?
Žaludeční potíže
Při žaludečních potížích, žaludečně-střevních poruchách, v době rekonvalescence jsou ideální banány. Nejlepších výsledků lze dosáhnout se zralými plody také při onemocnění jater, rozmačkané plody se doporučují pacientům se srdečně-cévním onemocněním. Ovoce z tropických oblastí se považuje za zázračný lék při snižování krevního tlaku, depresích, nervových potížích, na zlepšení výkonnosti mozku. Banány tělu dodají potřebnou energii, uleví zácpě, umějí pomoci při odvykání kouření, s překonáním abstinenčních příznaků. Jejich konzumaci je ale třeba omezit při cukrovce a obezitě.
Při ledvinových kamenech
Zkušení léčitelé doporučují při ledvinových a močových kamenech užívat několik měsíců lžičku mrkvové šťávy třikrát až čtyřikrát denně. Sladká karotka celkově posiluje organismus, má být podávána pacientům po infarktu, osvědčuje se při poruchách vidění, hemoroidech, zácpě. Při průjmu a střevní chřipce zaručeně pomáhá mrkvová polévka. Tu si připravíme z litru vody, ve které uvaříme asi půl kilogramu nakrájené mrkve, a přisolíme. Pro lepší stravitelnost ji můžeme rozmělnit tyčovým mixérem.
Medicína z křenu
Křenu se přezdívá evropský ženšen. Čerstvé kořeny obsahují mnoho vitaminu C, ale také vápník, hořčík, železo a další minerální látky. „Čichat“ nastrouhaný křen nebo ho konzumovat v podobě nejrůznějších zeleninových salátů je výbornou prevencí proti infekčním chorobám. Výluh nebo kašička z kořenů se užívá na špatně se hojící jizvy, hnisající rány. Křen má prokazatelně protirakovinné účinky, dokáže povzbudit metabolismus. „Křenová náplast“ uleví při bolesti svalů páteře, kříže, beder, v podobě obkladů je křen vhodný na bolest hlavy, při revmatismu.
(es)

Rada Spiritu
Očištěný kořen čerstvého křenu pokrájejte, zasypte cukrem a odtékající šťávu užívejte jako léčivý sirup - asi tři lžičky denně. Pomáhá při vyčerpání, celkové únavě organismu, chrapotu, proti kašli a nachlazení.

Planety radí i varují

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

E-Shop

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2376636
DnesDnes363
VčeraVčera1027
Tento týdenTento týden5886
Tento měsícTento měsíc4065

Partnerské weby

apartman banner