Pokud chcete udělat něco pro své zdraví, naklíčená semena jsou v jarním období pro tělo úžasnou vitaminovou vzpruhou. Čerstvé klíčky jsou bohaté na vitální látky, chudé na kalorie. Obsahují hodně vitaminu C, důležitého pro posílení obranyschopnosti organismu, vitaminy skupiny B jsou prospěšné pro nervovou soustavu, bílkoviny a balastní látky prospívají látkové výměně, očistě střev, jsou schopny zamezit růstu rakovinotvorných buněk. Potřebné živiny z naklíčených semen nepochybně přispívají i ke kráse, mohou se stát hotovým elixírem zdraví, organismus omlazovat.
Nakličování semen je metodou, kterou praktikovali naši předci před tisíciletími, znali ji také Aztékové. Ve starověké Číně se naklíčená semena různých rostlin předepisovala při chorobách kůže, svalů, při poruchách trávení a dalších zdravotních potížích. Velkou zásobárnou vitaminů, důležitých minerálních látek, prospěšných enzymů budou klíčky ze špaldy, pohanky, čočky, hrachu, sóji, vojtěšky, slunečnicových semen, cizrny, pšenice nebo žita.
Naklíčená semena jsou určená přímo ke konzumaci, nejčastěji syrová k dochucení zeleninových salátů, či jako obloha k hlavnímu jídlu. Budou však i chutnou a velmi zdravou ozdobou namazaného krajíce chleba s pomazánkou, máslem, či zeleninové polévky. Lze je i tepelně zpracovat, vaří se však velmi krátce, aby se upravil povrch a klíčky přitom zůstaly křupavé.

Jak klíčky získat?
Chemicky neošetřená semena musí před samotným klíčením nejdříve nabobtnat. Pak se znovu propláchnou vodou a položí na misku se savým nebo filtračním papírem na světlé místo, kde je pokojová teplota. Jednou až dvakrát denně se semena opatrně navlhčí. Nesmí uschnout, ale ani stát ve vodě, jinak by došlo k hnilobnému procesu, objevil by se zápach, semena by byla napadena mikroby. Obiloviny máčíme dvanáct až patnáct hodin. Klíčky se dají ke konzumaci použít asi za pět dnů. Před použitím se musí ještě důkladně propláchnout.
Konzumace naklíčených semen přispívá k posílení imunity, lidová medicína je doporučuje při potížích s otoky, trávicích problémech, k omlazení organismu, dokonce se jim připisuje schopnost zamezit růstu rakovinových buněk.
(pru)

Planety radí i varují

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

E-Shop

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2375410
DnesDnes164
VčeraVčera902
Tento týdenTento týden4660
Tento měsícTento měsíc2839

Partnerské weby

apartman banner