Kopřiva dvoudomá je rostlina s bohatou historií, opředená mnoha pověstmi. Už staří Římané si šlehali revmatické klouby svazkem kopřiv a aby se zahřáli, přikládali si drcené kopřivy přímo na tělo. Kopřivy jsou vynikající i k léčbě ekzémů, každodenní pití odvaru zlepšuje krevní oběh a zdravý růst vlasů. Kloktadlem si můžeme pomoci od aftů a bolesti v krku. Kopřiva pomáhá i proti senné rýmě. Ucpaný nos a slzení očí jsou důsledkem dráždění látkou zvanou histamin, která se tvoří v těle jako reakce na pyl a jiné alergeny. Kopřiva je dobrým zdrojem flavonoidu, který prokazatelně potlačuje uvolňování histaminu.

Kontraindikace

Nejsou známy žádné vážnější kontraindikace ani vedlejší účinky. Lze podávat dlouhodobě, ale ne trvale. Opatrnosti je třeba při zvýšené srážlivosti krve, pokročilé ateroskleróze, krvácení z cysty, polypech či nádorech dělohy. Nálev z kořene může vzácně vyvolat lehké žaludeční nebo střevní potíže, které lze korigovat vhodnou žaludeční bylinou, například puškvorcem.

Kombinace s ostatními bylinami:
Kopřiva dvoudomá je ideální kombinační bylina, snáší se téměř se všemi ostatními drogami.

Léčivé přípravky z kopřivy

Nálev
Příprava: 1 polévkovou lžíci drogy zalijeme šálkem vroucí vody, necháme 10 minut vyluhovat.
Použití: 3krát denně jako diuretikum při otocích, chorobách močových cest, revmatismu, proti jaterním a žlučníkovým chorobám.

Odvar
Příprava: 2 kávové lžičky drogy přelijeme šálkem vroucí vody, vaříme 5 minut, necháme 10 minut vyluhovat.
Použití: Pijeme teplý, neslazený, šálek ráno a večer jako prevenci.

Tinktura
Příprava: 1 polévkovou lžíci řezaných listů a kořene zalijeme 3 polévkovými lžícemi 45 % lihu, necháme 14 dní vyluhovat na slunci za občasného protřepání. Potom přefiltrujeme a zředíme ¼ l vody.
Použití: Zevně k masáži vlasové pokožky jako vlasové tonikum, při padání vlasů.

Sirup
Příprava: 250 g kopřiv zalijeme 1,5 l vody, krátce povaříme a necháme 24 hodin macerovat. Poté scedíme, při-dáme dvojnásobné objemové množství cukru a svaříme do hustoty medu.
Použití: 3krát denně 3 polévkové lžíce jako prevence.

Kopřivový extrakt na odhlenění
Příprava: 25 g kopřivové natě a 75 g medu. Sušené kopřivové listy co nejjemněji podrtíme, prosijeme přes sít-ko, abychom odstranili hrubší kousky. Přidáme med a řádně rozmícháme. Uskladňujeme v kameninové nádobě.
Použití: 15 – 25 g při zahlenění
Lihové kapky proti stařecké nemohoucnosti
Příprava: 200 g májové kopřivy zalijeme půl litrem žitné, hrdlo láhve ovážeme gázou a 1 den necháme na slu-níčku na okně. Dalších 8 dní vyluhujeme v temnu, nakonec scedíme.
Použití: Pijeme 1 lžičku na lačný žaludek 30 minut před každým jídlem a spaním.

Čaj proti hypertrofii prostaty
Příprava: 2 kávové lžičky kopřivových kořenů zalijeme 200 ml studené vody, minutu povaříme a 10 minut vy-luhujeme.
Použití: Podáváme 4krát denně mezi jídly.

Při průjmu
Příprava: 2 kávové lžičky drogy necháme projít varem ve 200 ml vody, 10 až 15 minut vyluhujeme.
Použití: Podáváme dle potřeby i několikrát denně.

Čaj na zvýšení krevního tlaku
Příprava: Budeme potřebovat 25 g listu kopřivy, 25 g květu hlohu, 25 g natě jmelí a 25 g květu měsíčku. Tři čajové lžičky jmelí dáme do tří šálků studené vody a necháme 8 hodin macerovat. Ostatní složky se smíchají v uvedeném poměru. Tři čajové lžičky směsi přelijeme 3 šálky vařící vody a necháme 5 minut vyluhovat. Oba výluhy smísíme a čaj dáme do termosky.
Použití: Během dne vypijeme tři šálky.

Čaj proti ledvinovým a močovým kamenům
Příprava: Budeme potřebovat 30 g kopřivy, 30 g natě přesličky a 30 g natě řebříčku. Dvě polévkové lžíce směsi se spaří čtvrt litrem vroucí vody a nechají se 20 minut vyluhovat, pak se přecedí.
Použití: Čtvrt litru čaje se popíjí během dne.
(han)

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2505034
DnesDnes93
VčeraVčera573
Tento týdenTento týden3286
Tento měsícTento měsíc16380

Partnerské weby

apartman banner