Je zcela jedno, zda bylinky sbíráme, sušíme a uskladňujeme za pozdějším účelem vnitřního užití nebo na koupele. Důležité je zachovávat určitá pravidla.
Nejvhodnější doba sběru: Za suchého slunného počasí, po oschnutí rosy až do pozdního odpoledne, aby květy nebyly vlhké.
Přeprava: Nasbírané byliny sypeme nejlépe do papírového pytle, ze kterého je musíme brzy vyjmout, aby se nezapařily a neztratily svou původní barvu a účinné látky.
Sušení: Nasbírané bylinky sušíme buď přirozeným teplem nebo umělým. Kořeny je nejlépe sušit na slunci a pak uměle dosušit. Silné kořeny podélně půlíme, rychleji uschnou.
Pro přirozené sušení bylin jsou nejvýhodnější půdní prostory, verandy a suché části kůlen, kde přiměřeně proudí vzduch. Pozor, přílišný průvan je nežádoucí, neboť droga pak rychle shazuje lístky. Dobře usušená droga si zachová původní barvu.
Pravidla: Čím rychleji se droga usuší, tím je kvalitnější. Květy sušíme 4 - 6 dní, nať 8 - 14 dní, kořen pak 2 - 8 týdnů.
Při umělém sušení nesmí teplota přesáhnout 40 stupňů Celsia.
Skladování: Pokud je droga již správně nasušená, ukládáme ji na vzdušném, suchém, temném místě, kde není pára či prach, hmyz, kočky či drobní hlodavci. Drogu nejlépe vložíme do papírových sáčků a to menší množství pro nejbližší spotřebu. Větší množství uskladníme a chráníme před nepříznivými vlivy ve velkých skleněných láhvích nebo porcelánových nádobách s dobrým uzávěrem.
Drogu můžeme také skladovat v plátěných obalech nebo ve dvojitých papírových pytlích, nikdy však igelitových.
(han)

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2506546
DnesDnes385
VčeraVčera630
Tento týdenTento týden385
Tento měsícTento měsíc17892

Partnerské weby

apartman banner