Znáte ubrouskovou techniku neboli decoupage? Tento jednoduchý způsob dekorace může dát nový kabát nejrůznějším předmětům v domácnosti, které už jsou staré, zašlé, okoukané. Dá se použít jak na věci z papíru, tak třeba z plastu, dřeva, zdobit se s ní dá sklo, polystyrén nebo plech a to i bez výtvarného nadání. Svěží a originální vzhled tak můžete dát oprýskaným květináčům, zinkovým truhlíkům, obrazovým rámečkům, stejně jako staré šperkovnici, zašlému porcelánu, obyčejným svíčkám nebo krabici - v tomto směru se fantazii meze nekladou.
Co budete potřebovat?
Základem jsou trojvrstvé ubrousky s dekorativním vzorem, speciální lak na ubrouskovou techniku. Druh je třeba zvolit podle povrchu, který chceme zdobit. Dále je třeba opatřit si kvalitní štětec s jemnými štětinami, ostré nůžky, akrylové barvy určené pro decoupage, to vše lze zakoupit v prodejnách s výtvarnými potřebami nebo ve specializovaném papírnictví.
Základní postup
Předmět, který chceme zdobit, zbavíme prachu, omyjeme běžným univerzálním prostředkem na nádobí, vysušíme a natřeme světlou akrylovou barvou. Připravíme si ubrouskový motiv tak, že vystřihneme obrázek z ubrousku a oddělíme dvě spodní vrstvy. Zůstane nám horní, velmi tenká vrstva. Místo, kam chceme motiv umístit, natřeme slabou vrstvou lepidla určenou pro ubrouskovou techniku. Přiložíme opatrně obrázek a uhladíme štětcem směrem od středu ven, aby nikde nevznikly záhyby a bubliny. Ještě jednou zlehka přetřeme nepříliš velkým množstvím lepidla, aby se ubrousek nepotrhal. Pro větší odolnost a lesk můžeme nakonec použít na celou plochu lak ve spreji.
Na co bychom měli pamatovat
Ubrousková technika krásně vynikne na každém povrchu. Při lepení ubrousků na textil je zapotřebí speciální lepidlo. Postupuje se tak, že se natře místo pod motivem i s okrajem asi dva milimetry, přiloží se vystřižený motiv a důkladně se svrchu znovu přetře lepidlem. Po zaschnutí se fixuje žehlením podle pokynů od výrobce lepidla. Správně nalepený ubrouskový motiv má efekt starých známých „nažehlovaček“ a bez problémů vydrží praní na teplotu 40 stupňů Celsia.
(se)

DODATEK
Decoupage je francouzské slovo, které bychom mohli přeložit jako vystřihování. Jde o velmi starou techniku zdobení předmětů různými materiály.

Planety radí i varují

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

E-Shop

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2373606
DnesDnes170
VčeraVčera865
Tento týdenTento týden2856
Tento měsícTento měsíc1035

Partnerské weby

apartman banner