Jestliže přemýšlíte, jak s dětmi smysluplně trávit volný čas, můžete si udělat originální obal na květináč ze staré plechovky. Při troše fantazie a šikovnosti se z ní dá vytvořit také pěkný stojánek na psací potřeby či dóza na různé drobnosti. Jak na to? Než se pustíte do samotného zdobení, plechovka by měla být vždy čistá a ostré hrany je dobré ošmirglovat brusným papírem nebo pilníkem na kov, důkladně okartáčovat. Pro netradiční povrch plechovky se nabízejí různé způsoby zdobení:
Jednoduché zdobení
Tím nejjednodušším je polepit plechovku samolepící tapetou s veselými motivy. Jinou možností je nabarvit ji podkladovou barvou a pak použít jinou veselou barvu na zdobení puntíky, proužky, záleží na fantazii. Další postup se nabízí ve využití starých knoflíků, barevných korálků nebo voňavého koření, které najdete ve spíži, které se na plechovku jednoduše přilepí nějakým univerzálním lepidlem. Nebo lze plechovku natřít výraznou podkladovou barvou a v prodejně pro kutily si opatřit mechovou pryž. Z té pak podle papírové šablony vystřihnout dekor, který si vyberete, na plechovku nalepíte. Potom celé přelakujete bezbarvým lakem.
Ubrousková technika
Jednoduchá, rychlá a velmi oblíbená je také ubrousková technika. Potřebujete k tomu speciální třívrstvý ubrousek se vzory, nejlépe takové, aby se dobře vystřihovaly. Nejdříve plechovku natřete akrylovou barvou, třeba bílou nebo takovou, která bude ladit se vzory na ubrousku, a to nejen zvenku, ale také vnitřní stranu, alespoň dva centimetry pod kraj plechovky. Nechte ji dobře zaschnout, z ubrousku vystřihněte zvolený motiv, oddělte od spodních vrstev, přiložte na plechovku, štětečkem naberte větší vrstvu lepidla Herkules, který nanesete na obrázek. Lepidlo se prosákne ubrouskem, a tak se přilepí na květináč. Tak postupujeme, až bude celá plocha ozdobená. Až vše zaschne, nakonec přelakujte bezbarvým lakem.
Dřevěná dekorace
Zajímavá dekorace se dá vyrobit z obyčejných klacíků, které si přinesete z přírody nebo nasbíráte na zahradě. V tom případě natřete plechovku hnědou barvou, klacíky nastřihnete na stejnou délku tak, aby jejich výška přečnívala okraj plechovky alespoň o 1 až 2 centimetry. Plechovku potřete univerzálním lepidlem a jednotlivé klacíky kladete co nejtěsněji vedle sebe. Když je plechovka celá polepená, slušet jí bude mašle uvázaná z obyčejného provázku, lýka nebo juty.
(mv)

Planety radí i varují

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

E-Shop

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2373605
DnesDnes169
VčeraVčera865
Tento týdenTento týden2855
Tento měsícTento měsíc1034

Partnerské weby

apartman banner