Podzim nemusí vyvolávat jen melancholickou náladu, smutek nad chladnými večery, plískanicemi a zakaboněnou oblohou. Zbytky léta v 

podobě pestrobarevných květin, lesních plodů, voňavé zeleně si lze z přírody donést domů a ozvláštnit svůj interiér. Nechte se inspirovat několika tipy.

 

Dekorace na dveře

Zhotovení podzimního věnečku (srdíčka) na dveře není nikterak náročné. Potřebovat budete slaměný korpus - věnec či srdíčko, které si lze za pár korun obstarat v každém květinářství nebo hobby prodejně, vázací drátek, nůžky a rostlinný materiál. Pak už stačí mech, slámu, živé nebo usušené květy, lesní plody obtáčet pomocí drátku po obvodu slaměného kruhu. Rostlinky se silnými stonky můžete rovnou připevňovat na připravený kruh. Věnec nebo srdce lze zavěsit na vstupní dveře, ale zajímavě může ozdobit i okna nebo kuchyňskou stěnu.

 

Ve stylu ikebany

Nenáročnou, a přitom originální výzdobu můžete vytvořit ve stylu japonské ikebany. Stačí k tomu hliněná nádoba, květináč, keramický hrníček, váza, bonsajová miska, do které umístíte aranžovací hmotu. Pokud ji zvlhčíte, můžete k dekorací použít čerstvé rostliny, různé traviny, které si dlouhý čas zachovají svěží barvu, pěkný vzhled. Zvolíte-li k aranžování sušené květy, zůstanou až do jara půvabné bez toho, že byste se o ně museli starat. Kytici na stůl či komodu mohou tvořit jak voňavé bylinky - například aromatická levandule, ale velmi dekorativní bude kompozice s kousky dřeva, pokroucenými větvemi, žaludy, orobincem, uschlými větvemi a jinými přírodními surovinami. V tomto směru se fantazii meze nekladou.

 

Nový život pro rámečky

I staré rámečky mohou posloužit jako nápaditá podzimní dekorace. Stačí k tomu šikovné ruce, trochu fantazie a trpělivosti. I v tomto případě mohou skvěle posloužit pestrobarevné listí různých stromů a keřů, šípky, žaludy, bukvice, chryzantémy, traviny ze zahrádky. Na ozdobení rámu se hodí sušené i čerstvé traviny, mech, sláma, větvičky stromů. „Portrét podzimu“ můžete vytvořit jak z usušených rostlin, čerstvých květin ze zahrádky, šišek, chvojí, okrasné kapusty, tak třeba z kousku hrubé textilie, nejlépe dekorativní juty nebo jiného přírodního materiálu.

 

Herbář ve váze

Velmi efektní dekorací mohou být barevné listy, které nasbíráte při procházce podzimní přírodou. Volně je naskládat do průhledné vázy jakéhokoliv tvaru zabere jen pár minut. Když na ni večer zamíří světlo stojací lampy, jednoduchá a přitom velmi dekorativní paráda vnese do interiéru podzimní slunce. Velmi působivý bude třeba skleněný válec naplněný pestrobarevnými slaměnkami. K výzdobě domova můžete stejně dobře použít například vlašské ořechy, semena slunečnic, zajímavě kombinovat plody lesa a podobně.     

(vos)

 

RADA SPIRITU

Květiny sušíme v malých svazcích, aby nezplesnivěly, a zavěšujeme je na suché vzdušné místo. Nikdy je nevystavujeme přímým slunečním paprskům, jen tak si uchovají původní sytou a svěží barvu.

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2672965
DnesDnes665
VčeraVčera950
Tento týdenTento týden1615
Tento měsícTento měsíc17857

Partnerské weby

apartman banner