Halloweenská tradice, kdy se lidé odívají do nejrůznějších převleků, při bujarém veselí se zapalují ohně, získává stále větší oblibu i u nás. Svátek duchů nejčastěji symbolizují děsivé obličeje vydlabané do dýně.

Strašidýlko, které se neokouká

Jeho příprava je vcelku

jednoduchá. Připravíme si dostatečně zralou dýni s dutým zvukem. Čím bude dýně těžší, tím lepší, neboť má více semínek a méně dužiny. Jestliže počítáme s tím, že dýně bude sloužit zároveň  jako lucernička, vhodnější je koupit větší plod. Potřebovat budeme ostrý nůž, lžíci na vydlabání dužiny, misku pro odložení části vydlabané dýně, silnější jehlu, čajovou svíčku, fix nebo propisovací tužku.

Dýni z vnější části dobře očistíme a na podložku postavíme stopkou směrem vzhůru. Obřežeme nožem vršek dýně dokola, tedy otvor u stopky, a tím získáme budoucí „poklop“. Lžící opatrně vydlabeme dřeň jak z vnitřku dýně, tak z poklopu. Čím méně dužiny v ní necháme, tím lépe. Dýně se tak bude méně kazit a z její dekorace se budeme těšit delší dobu. Fixou si naznačíme otvory nebo vybraný motiv. Protože je slupka dýně tuhá, práci si ulehčíme tlustou jehlou, kterou si můžeme vzor na dýni „předpíchat“. Pak nám půjde samotné vyřezávání lépe od ruky. Ostrým nožíkem vyřežeme obličej nebo jiné zvolené obrazce. Nakonec vložíme svíčku, kterou můžeme na dno dýně zafixovat trochou rozpuštěného vosku. Pro větší bezpečnost lze svíčku vložit do skleničky. Ještě zbývá vrchní část dýně přiklopit „pokličkou“ a halloweenové strašidýlko postavit třeba před venkovní dveře, na balkon, terasu a podobně.

Dekorace z dýně

Z dýně lze vyrobit i jiné krásné podzimní dekorace. Například působivou vázičku. Stačí dýni odříznout vršek a vnitřek vydlabat lžící. Necháme ji dobře vyschnout a na dno se postaví sklenice nebo miska s vodou. V dýni se budou krásně vyjímat podzimní kytky - například chryzantémy, k originálnímu aranžování se bude hodit jakýkoli přírodní materiál - třeba traviny, šípky, jeřabiny a jiné ozdobné bobule. Z dýní různých velikostí lze vyrobit také veselé postavičky, zábavné panáčky. K tomu budeme potřebovat dvě dýně, špejle, kousek sena jako vlasy, místo bot použijeme žaludy nebo bukvice, pro oči zvolíme některé z běžně používaných kuchyňských koření - například celý pepř, hřebíček, kmín a podobně. Trochu zručnosti stačí i pro výrobu působivého podzimního svícnu. Stačí jen středně velké dýni opatrně seříznout vršek se stopkou - průměr otvoru se musí shodovat s velikostí čajové svíčky, kterou do otvoru vložíme a zapálíme. Přirozená krása malých dýní vynikne, jestliže je zavěsíme na košatou větvičku ve váze.

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2502632
DnesDnes137
VčeraVčera748
Tento týdenTento týden884
Tento měsícTento měsíc13978

Partnerské weby

apartman banner