Místo čerstvých květů ze zahrádky může v tento čas bytový interiér působivě ozdobit a zkrášlit nevadnoucí krása květin sušených. Vlastně se z nich můžeme těšit po celý rok, nepotřebují žádnou péči. K podzimnímu aranžmá lze využít nejrůznější

rostliny, traviny, listy, větvičky, které najdeme při procházkách pestrobarevnou přírodou. Z podzimních plodů, jež se hodí do aranžmá ze sušených květin, jmenujme například šípky, ptačí zob, jeřabiny, bukvice, kaštany a podobně. Další tradiční rostlinou pro sesazované dekorace je bezesporu chryzantéma. Pokud ji zkombinujeme s jinými kvetoucími rostlinami podzimu, bude úspěch zaručen. Také obyčejné vřesy rozzáří aranžmá svou barevností, jejich drobné kvítky mohou být podle odrůd bílé, růžové až fialové. Na trhu je ke zdobení velký výběr okrasných papriček, úžasného zátiší v interiéru lze docílit okrasnými kapustami. Do větších váz je vhodné aranžovat rákos, bolševník, mochyni. Suché květiny se budou vyjímat v kameninových vázách nebo miskách. Zapichujeme je do speciální pěnové hmoty, kterou lze běžně zakoupit v hobby centrech nebo v květinářstvích.

Správné sušení

Květiny, které chceme usušit, nikdy nesbíráme po dešti, když jsou navlhlé. Neměly by být ani plně rozkvetlé, jinak při sušení opadávají okvětní lístky. Ideální je pro sušení tmavé vzdušné místo s teplotou okolo 25° C. Rostliny sušíme v kytici převázané provázkem nebo gumičkou, zavěšené svisle dolů. Doba sušení se pohybuje od jednoho do pěti týdnů, a to podle velikosti svazku a druhu sušených květin.

Věnečky z přírodních materiálů

Osvědčenou a velmi oblíbenou podzimní dekorací, kterou lze využít jak v bytovém interiéru, tak jako dušičkovou vazbu na svátek Památky zesnulých, jsou klasické věnečky. Většinu materiálu na jeho výrobu můžeme pořídit v přírodě, k jeho přízdobě se hodí takřka všechno, co roste kolem nás. Chvojí volíme pokud možno v několika odstínech zelené, aby bylo aranžmá opticky plastičtější a zajímavější. Vhodný je zejména jalovec, túje, zerav, smrk, ale i tis. Jako doplňkový materiál do kostry aranžmá můžeme použít větvičky zbarvených opadavých listnáčů - javor, buk, dub, zvláštního kouzla docílíme vřesem. K dozdobení věnce se budou hodit například lampionky mochyně, nasušené slaměnky, levandule, zahradní bodlák a jiné traviny, při výběru materiálu se fantazii meze nekladou.

Jak na to?

Základem je kruh z polystyrénu nebo slaměný, potřebovat budeme provázek, aranžovací drátek, zahradnické nůžky. Větvičky klademe na korpus tak, aby byl drátek, kterým chvojí vážeme, vždy překryt další vrstvou jehličí. Pokud chceme mezi větvičky umístit sušené květy či plody, svážeme je drátkem do tenkých dlouhých snopečků, které v pravidelných rozestupech vázacím drátkem upevňujeme na korpus. Dlouhou životnost originálnímu věnci vyrobenému podle vlastní fantazie zajistíme, jestliže ho umístíme na chladné místo, tedy nejlépe na venkovní dveře.            

(map)

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2584192
DnesDnes719
VčeraVčera739
Tento týdenTento týden3085
Tento měsícTento měsíc14556

Partnerské weby

apartman banner