Adventní doba byla původně časem postním, časem čtyř neděl před vánočními svátky, kdy církev zachovávala půst a nastalo radostné očekávání příchodu Spasitele. Čtyři adventní neděle někdy bývají označovány postupně jako železná, bronzová, stříbrná a zlatá, ovšem tato

označení nemají s křesťanskou tradicí nic společného, mají pouze komerční význam spojený s předvánočními nákupy dárků. Letos připadá první adventní neděle na 27. listopad.

Tradičním symbolem adventu je od 19. století adventní věnec. Jeho zhotovení není náročné a může přinést příjemnou zábavu, smysluplné naplnění volného času. Co budete potřebovat? Slaměný nebo polystyrénový korpus, jehličnaté chvojí, například ze smrku, borovice, jedle, ale použít lze i túji, jalovec nebo jiný přírodní materiál. Na ozdobení si připravte menší jablíčka, hodit se mohou také plátky sušeného ovoce, šípky, mašle a ozdobné stuhy, vázací drátek, nůžky, kleště, šišky a svíčky. Nejdřív obalíte slaměný korpus, který koupíte v hobby prodejnách nebo v některých květinářstvích, jedlovým chvojím. Větvičky přidávejte na korpus v jednom směru a přichyťte tenkým vázacím drátkem nebo provázkem, nejlépe zelené či tmavší barvy, aby se v dekoraci dobře schoval. Pak už půjde o příjemnější tvoření, kdy věnec zdobíte menšími šiškami, sušeným ovocem,  stuhou a mašlemi. Pokud chcete věnec umístit na vstupní dveře, lze tak učinit pomocí mašle. Jestliže má sloužit jako dekorace svátečního stolu, umístěte na korpus čtyři svíčky, nejlépe do speciálních kovových misek. A už jen stačí zapálit tuto neděli první adventní svíčku.

Inspirovat se můžete nechat i jedním ze stromkových adventních kalendářů. Jeho kostru tvoří ohebný drát, kornoutky jsou z březové kůry. Hedvábný papír a stuhy zvolte tak, aby barvou ladily k ostatním adventním dekoracím nebo místnosti. Jak postupovat? Ohebný drát v délce asi 240 cm vytvarujte do obrysu vánočního stromku. Začněte od středu, který bude na vrcholu stromku. Oba konce drátu spojte na kmínku. Dalším drátem, který by měl být asi třikrát tak dlouhý než drát pro základní obrys, postupně celý základ spirálovitě oviňte. Adventní dárečky zabalte do hedvábného papíru, popište číslicemi od 1 do 24 a vložte do březových nebo jiných vlastnoručně vyrobených kornoutků. Ty pak ozdobnou stužkou připevněte na drátěnou kostru stromku v libovolném pořadí. Některé kornoutky můžete ozdobit snítkami libavky a červenými bobulkami. Spoustu dalších jednoduchých, originálních a šikovných nápadů pro ozdobení interiéru, sváteční tabule, pro zimní čas najdete v publikaci Nádherný advent z nakladatelství Euromedia Group.

(mav)                                                                                                                                                               

                       

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2733643
DnesDnes98
VčeraVčera560
Tento týdenTento týden1793
Tento měsícTento měsíc2251

Partnerské weby

apartman banner