V Americe patří mezi nejpopulárnější svátky, i ve Velké Británii se těší velké oblibě. Historie Halloweenu sahá až k dávnověkým Keltům. Tehdy se rok dělil na dvě období - čas hojnosti a období zimy a hladu. V listopadu začínala

těžká doba, zásoby potravy se rychle tenčily a lidé v první listopadový den uctívali svého boha mrtvých Anwinna. Věřili, že té noci se domů vrací duše zemřelých a vyhledávají pomoc příbuzných, aby mohli překročit onu hranici do Země Mrtvých. Lidé proto vyráběli svítilny z vydlabaných řep s tím, že tak duchům posvítí na cestu.

I když v Čechách nemá Halloween dlouhou tradici, oblíbily si ho hlavně děti. Je to příležitost pro pořádání zábavných karnevalů, kdy se oblékají do strašidelných kostýmů, jako čarodějnice a jiné příšery, nebo vyrábějí nejrůznější dekorace.

Hitem podzimu je zdobení interiérů dýněmi. Krásné zátiší lze vytvořit z několika malých okrasných dýní, které se rozprostřou na mechové lůžko do mísy a ozvláštní nejrůznějšími plody z přírody. Dobře budou ladit s větvičkami šípků, březovými dřívky, nejrůznějšími travinami, okrasnými bodláky, malými jablky. Dýně může posloužit také jako tradiční váza. Stačí ji dobře vydlabat, do jejího středu postavit sklenici s vodou a naaranžovat pugét zářivě kvetoucích chryzantém, aster, hortenzií nebo zajímavých travin, které najdete ve všemi barvami zalité podzimní přírodě.

Halloween si lze připomenout i veselými svícny. Vydlabané dýně poslouží v dušičkovém čase jako zajímavé lucerny. K výrobě originálního svícnu budete potřebovat jednu větší dýni, ostrý nůž, lžíci, tužku, nůžky, šablonu svíce, čajové svíčky. Postupujte tak, že opatrně vyříznete otvor kolem stonku dýně. Lžící ji důkladně vydlabejte a zbavte veškerých semínek. Na křídový nebo tvrdší papír namalujte svícen. Motiv obkreslete na dýni, můžete namalovat více svící vedle sebe, vznikne tak velmi efektní lucernička. Pak vezměte ostrý nůž a opatrně požadované tvary vyřezejte. Do malé skleničky vložte čajovou svíčku a umístěte doprostřed halloweenské dýně. Rozsvícená působivě zútulní vchod do domu, zápraží, schodiště, vyjímat se bude i na balkoně.

(es)

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2502600
DnesDnes105
VčeraVčera748
Tento týdenTento týden852
Tento měsícTento měsíc13946

Partnerské weby

apartman banner