K neodmyslitelným symbolům Velikonoc patří beránek, zajíček, jenž oslavoval příchod jara už v pohanských rituálech ještě před datováním Velikonoc, a samozřejmě vejce. Je spojeno s novým životem, plodností a vzkříšením. Barvení vajíček patří k příjemným velikonočním tradicím i dnes. Proč

to jednou nezkusit bez umělých barev a samolepek z obchodu? Nechte se inspirovat několika tipy. Přírodní suroviny, které se postarají o originální vzhled vajíček, najdete doma v kuchyni. Co byste měli vědět?

Před samotným barvením vajíčka důkladně očistěte, aby na nich nezůstaly mastné skvrny. Nejlépe se hodí k tomuto účelu bílá, barva na nich lépe vynikne. Na barvení osmi kusů vajec si připravte slupky z patnácti cibulí, 2 lžičky octa a 900 ml vody. Cibulové slupky zalijte vodou, přidejte ocet a vařte asi patnáct minut. Krásně žlutá vajíčka vykouzlíte s pomocí citronové kůry, pomeranče nebo mrkve. Pokrájíte je na kousky, vložíte do vody, přilijete pomerančový džus a vaříte spolu s vejci. Čím dosáhnout dalších barev? Pokud podobným způsobem použijete červené zelí, vykouzlíte na bílých vejcích modrý odstín, na hnědých modrozelený nádech. Na růžová vajíčka si připravte dužinu ze tří kusů červené řepy, kterou pokrájíte na menší kostičky a zalijte 900 ml vody. Přidejte sůl, dvě lžíce octa a nechte vařit spolu s vejci tak dlouho, až dosáhnete potřebného odstínu. Když máte v mrazničce špenát, s jeho pomocí docílíte veselé zelené barvy, stejně jako s pokrájenou čerstvou petrželkou nebo kopřivou. Stačí je s vajíčky povařit s přidáním pár kapek citronové šťávy. Červenou barvu vajíčka získáte s pomocí litru červeného vína, s trochou soli a octa, který dokáže udržet sytost barvy. Stejně dobře se k barvení může hodit mátový čaj, kurkuma či kávová zrnka.

Nabarvená vajíčka ale můžete ozvláštnit i působivou dekorací. Záleží na vaší fantazii, šikovnosti, zručných rukách. Ke zdobení lze použít například obyčejný lak na nehty v různých barvách, s univerzálním lepidlem vykouzlíte zajímavou mozaiku z drobných kamínků, korálků, hodit se mohou i voňavé koření ze spíže nebo přírodní materiály z přírody.

(es)

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2505528
DnesDnes587
VčeraVčera573
Tento týdenTento týden3780
Tento měsícTento měsíc16874

Partnerské weby

apartman banner