Osteoporóza je choroba, při níž kosti postupně řídnou, jsou méně pevné, ztrácejí pružno st a snadněji se lámou. Řídnutí kostí bývá většinou způsobeno nedostatkem vápníku v těle, případně jeho špatným ukládáním v kostech.

Úprava stravy
Doporučuje se snížit konzumaci bílkovin a snížit příjem cukrů. Udržení zdravého stavu kostí zabezpečíme konzumací potravin obsahujících vápník, hořčík, fluor a bor. Jezte listovou zeleninu, ořechy, semena, mořské řasy, mák a také melasu a tofu. Vhodným dodavatelem minerálních látek, tedy i vápníku, jsou přírodní minerální vody.

Nebezpečné potraviny
Existují potraviny, které způsobují vyplavování vápníku z kostí - nápoje obsahující kofein, alkohol, sůl a rafinovaný cukr. Také kyselina šťavelová, obsažená ve špenátu, rebarboře a čokoládě snižuje absorbci vápníku, proto by se tyto potraviny měly jíst v rozumném množství.

Léčivé byliny
Čaj z přesličky rolní napomáhá tělu vstřebat a využít vápník. K léčivým bylinkám obsahujícím vápník patří například kopřiva a listy pampelišky. Účinky v obraně proti stárnutí a osteoporóze má maralový kořen a ženšen.

Nezapomeňte na pohyb
Pravidelné cvičení od útlého věku patří k důležitým preventivním opatřením. Fyzická aktivita pomáhá zabránit ztrátám minerálů z kostí a zároveň posiluje organismus. K optimálním aktivitám patří jóga, tanec, plavání či tenis. (maj)

DODATEK
Stav naší kostry ve stáří závisí na tom, kolik vápníku nahromadíme v mládí. Množí se důkazy o tom, že konzumace většího množství potravin s vysokým obsahem vápníku v dětství a během dospívání, je nejúčinnější způsob jak zabránit vzniku osteoporózy.
 

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2473942
DnesDnes283
VčeraVčera548
Tento týdenTento týden283
Tento měsícTento měsíc5572

Partnerské weby

apartman banner