Připomíná hippies, trampský nebo styl pro vegetariány. Batika je znovu na scéně a celosvětově slaví velký návrat. Přitom není nic jednoduššího než látku zauzlovat, ovázat a obarvit. K batikovanému potisku vedou jednoduché kroky. Kdo rád experimentuje, nepotrpí si na nudu

v šatníku, s vykouzlením trička se zajímavým efektem si s trochou šikovnosti a bohatou fantazií určitě poradí. Jak na to? Potřebujeme barvu na batikování, což je barva na textil (například Iberia, Duha) nebarvený provázek, nůžky, větší hrnec, gumové rukavice, ocet, starou vařečku a sůl. Batikovat lze jakýkoli přírodní materiál, tedy bavlnu, viskózu, hedvábí nebo len. K těm nejjednodušším technikám patří tzv. vázaná batika. Látku můžeme vázat provázkem, který umožní vznik originálního motivu s neobarvenými částmi látky. Také můžeme udělat na látce různé přehyby, jednotlivé části zmačkat a podobně. Jestliže se rozhodneme například batikovat jednobarevné tričko a docílit módních puntíků, chytíme látku v místě, kde chceme mít střed kolečka a obvážeme provázkem kolem dokola. Provázek je třeba hodně stahovat, aby pod něj barva nevnikla. Když máme látku navázanou, ponoříme ji do hrnce, v němž jsme podle návodu rozpustili barvu a přisypali několik lžic soli. V barvě tričko vaříme asi dvacet minut, záleží na doporučení výrobce, a občas s ním zamícháme. Po této době necháme látku trochu vychladnout a ponoříme ji na několik minut do kbelíku s vodou a octem. Potom tričko několikrát důkladně propláchneme ve studeně vodě a přestřihneme provázky.

Na co ještě nesmíme zapomenout? Materiál, který chceme batikovat, by měl být vypraný, usušený a vyžehlený. Lepší přilnavosti barvy docílíme tím, že látku před batikováním namočíme do studené vody. Je třeba si velmi opatrně počínat při odstraňování provázků po barvení, aby nedošlo k poškození materiálu. Víte, že se batikovaná látka musí žehlit ještě vlhká a po rubové straně?

(es)

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2733658
DnesDnes113
VčeraVčera560
Tento týdenTento týden1808
Tento měsícTento měsíc2266

Partnerské weby

apartman banner