Kovový, betonový, nebo dřevěný plot? Patří k rodinnému domku a zahradě, neboť zvyšuje intimitu prostoru, chrání před nevítanými návštěvníky, v neposlední řadě tlumí hluk ulice a zachytává prach. Stejné přednosti může mít při spr ávné volbě dřeviny i zelený plot. Můžeme jej posílit drátěným pletivem s velkými oky, které po čase s dřevinami splyne. Především je třeba zvážit, zda chceme plot volně rostoucí, tedy poměrně široký, bez pravidelné údržby nebo udržovaný, pravidelně stříhaný.

Vzdálenosti, ve kterých se ploty vysazují, závisí hlavně na druhu dřeviny. Obecně platí, že rostlin rostoucích do výšky deseti až třiceti centimetrů potřebujeme na běžný metr pět až sedm kusů. Rostlin s výškou třicet až šedesát centimetrů, je zapotřebí čtyři až pět kusů na běžný metr, rostlin od výšky sto dvaceti centimetrů dva až tři kusy.

Půdu před výsadbou vydatně zásobíme humusem a hnojivy. Ploty čerpají živiny ve zvýšené míře, protože nahrazují zastřižené části. V počátku pěstování nezanedbáváme vláhu, především v období sucha vydatně zaléváme. Častěji než do jam pro jednotlivé rostliny se ploty vysazují do rýh hlubokých čtyřicet až šedesát centimetrů. Je dobré je vyhloubit dva až tři měsíce předem, dno prokypříme a položíme vrstvu kompostu a proleželého hnoje. Překryjeme vrstvou půdy a přimícháme i plné minerálního hnojivo, například Cererit. Živé ploty vysazujeme na podzim, od poloviny září do listopadu nebo časně zjara po rozmrznutí půdy a před rašením keřů.

Listnaté stromy zkrátíme po výsadbě na třetinu až polovinu. Dřevinu rovnoměrně rozložíme, aby se boční výhonky dotýkaly. Při doplňování zeminy ji dobře utlačíme, aby nevznikaly vzduchové prostory. Dobře zalijeme a kolem rostliny navršíme mulčovací nastýlku, abychom zabránili rychlému vysoušení půdy. Příště si povíme, jaké nároky na pěstování mají jednotlivé dřeviny.
(pru)

DODATEK
Stříhání a tvarování živého plotu je relativně náročné a musí se dělat pravidelně, aby plot vypadal pěkně. Zabere však mnohem méně místa než plot volně rostoucí.
 

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2474690
DnesDnes438
VčeraVčera593
Tento týdenTento týden1031
Tento měsícTento měsíc6320

Partnerské weby

apartman banner