Rozhodli jste se osadit zahradu listnatými dřevinami, které budou chránit pozemek před hlukem, prachem a pohledem nevítaných návštěvníků? Jaké mají nároky na pěstování?

Listnaté dřeviny
Ptačí zob obecný
Je oblíbenou dřevinou na živé plody, která nemá žádné zvláštní nároky na stanoviště. Velmi dobře snáší řez, rychle přirůstá, stříhá se dvakrát ročně, v září se ještě dotvaruje. Na běžný metr se vysazují tři až čtyři rostliny.

Habr obecný
Velmi dobře snáší ořezávání, tvarování i velmi radikální řez. Vysazuje se na slunečné až polostinné stanoviště do hlinité, na živiny bohaté půdy. Na běžný metr se vysazují tři rostliny. Zejména v prvních letech pečlivě tvarujeme řezem. Živé ploty z habru a buku jsou při správné péči dlouhověké. Správně založený habrový plot má husté rozvětvení, takže i skelet je poměrně neprůhledný a nabízí zajímavé vizuální efekty.

Buk lesní
Vyhovuje mu normální zahradní půda, ale na těžkých jílovitých může mít problémy. Dává přednost dobře provlhčeným půdám, bohatým na živiny, v klimatických polohách s chladnými léty také na půdách písčitých a vápnitých. Buk lesní a jeho kultivary - například nádherné červenolisté - vysazujeme do sponu přibližně třicet až šedesát centimetrů.

Jehličnaté stromy
Tis
Je vynikající jehličnatá dřevina na živé ploty, nenáročná na pěstování. S oblibou se používá pro zastíněné plochy, ale stejně dobře snáší slunce i polostín. Neohrožují ji škůdci. Roste pomalu, proto ji stačí stříhat jednou ročně. Bez problémů snáší řez do starého dřeva, dobře se zmlazuje. Na běžný metr se vysazují dvě až tři rostliny.
Cypřišek
Potřebuje slunečné až polostinné stanoviště, chráněné před nepřízní počasí. Za rok vyroste až o třicet centimetrů. Abychom udrželi tvar dřeviny, stačí tvarovat jednou ročně. Na běžný metr vysazujeme maximálně tři rostliny, při hustějším osázení může začít hnědnout.
Túje
Je velmi odolná dřevina, nejlépe se jí daří na slunném až polostinném místě. Vyhovuje jí hlinitá, na živiny bohatá a vlhká půda, nesnáší sucho. Roční nárůst je asi třicet až čtyřicet centimetrů, stříhá se jednou ročně. Na běžný metr se vysazují dvě rostliny ve vzdálenosti sedmdesát centimetrů, záleží na odrůdě.
(pru)

 

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2469831
DnesDnes246
VčeraVčera674
Tento týdenTento týden246
Tento měsícTento měsíc1461

Partnerské weby

apartman banner