Čtvrtý prosinec, svátek svaté Barbory, je spojen s řadou lidových zvyků. Tím nejznámějším je řezání větviček. Podle lidové tradice se tento den s prvním slunečním paprskem uřízla větvička z třešně nejméně deset let staré a odnes la se do domu, v níž žila neprovdaná dívka. Pokud se na Štědrý den na větvičce objevily květy, znamenalo to, že si dívka najde do roka ženicha. Proč právě třešeň? Ta zaujímá v křesťanství významné postavení. Staří mistři zobrazovali malého Ježíška, jak pevně svírá červené třešničky. Rozkvetlé třešňové květy symbolizovaly čistotu Panny Marie. V dnešní době se však vedle třešňových větviček nabízejí k předvánočnímu vyzdobení bytu nejčastěji zlatý déšť, větvičky z jabloně, broskve nebo jiného ovocného stromu.

Pokud si chceme doma vytvořit tradiční dekoraci a vyrazíme do přírody pro větvičky, zaměříme se na takové, které budou mít více nerozvinutých pupenů. Po příchodu domů je nožem seřízneme šikmým řezem, dáme do vázy s vodou, nejlépe na světlé místo, do místnosti, kde je stálá teplota. Pokud chceme kvetení urychlit, nebo jsme větvičku uřízli v době velkých mrazů, ponoříme ji do teplé vody a postupně vodu do vázy doléváme.
(pru)

DODATEK
Víte, že zvyk řezání barborek dodržuje podle jednoho průzkumu skoro polovina českých domácností, obvykle v početnějších rodinách, s dvěma a více dětmi?
 

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2477216
DnesDnes407
VčeraVčera749
Tento týdenTento týden3557
Tento měsícTento měsíc8846

Partnerské weby

apartman banner