Primulka, petrklíč nebo také prvosenka jsou názvy pro půvabnou květinu, která je předzvěstí jara. Pochází z Číny a nabízí neskutečnou barevnou škálu květů, od bílé, žluté, oranžové, červené, až po růžovou nebo dvojbarevnou. V současné době existuje bezmála pět set druhů. Pokud si ji chceme koupit v zahradním centru, vybíráme vždy silnou rostlinu s pevnými květy, v jejichž úžlab inách je mnoho poupat. Listy jasně zelené barvy musí pokrývat celý květináč a neměla by být vidět zemina. Primulce bude prospívat místnost s nízkou teplotou, díky níž se prodlouží doba kvetení.Vysoká teplota nejen zkracuje dobu, kdy kvete, ale také způsobuje žloutnutí listů. Vyžaduje poměrně hodně světla, ne však přímé slunce a v době květu pravidelnou zálivku. Přelití nebo přeschnutí petrklíč špatně snáší. Odkvetlé květenství je dobré odstraňovat, aby se rostlina zbytečně nevyčerpávala.

V bytě můžeme primulku pěstovat jako hrnkovou květinu, která příjemné rozzáří okenní parapet. Po odkvětu ji můžeme vysadit do zahrady, mezi trvalky, do skalky, kde příští rok opět vykvete. K tomu účelu se nejvíce hodí Primula vulgaris.
(mv)

DODATEK
Možná nevíte, že jemné chloupky na listech primule obsahují primin, látku, která může u citlivých jedinců vyvolat svědění, podráždění pokožky, nepříjemné puchýřky.
 

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2451334
DnesDnes431
VčeraVčera682
Tento týdenTento týden3365
Tento měsícTento měsíc2280

Partnerské weby

apartman banner