Beskydské hory a hluboké lesy jsou opředeny celou řadou tajemných příběhů. Lidé se raději i dnes velkým obloukem vyhýbají místům, kde došlo k něčemu záhadnému a děsivému. Putoval jsem tímto krajem několik dnů, navštěvoval ona místa a zaznamen ával ty příběhy a události.

Škrtící duch zardousil osm lidí!
V topolové aleji u Zubří řádil přízrak ducha škrtiče. Stejný napadal lidi a dokonce jich osm zardousil v Čeladenském údolí. Jistý sedlák z Horní Bečvy se tudy v noci vracel z Frýdecka, kam vozil šindele. Čeladenským údolím procházel právě o půlnoci. Jak tak šel vedle koní, uviděl u cesty ležet něco bílého. Koně se vzepjali, u huby pěnu, třásli se, frkali a nechtěli dál. Sedlák věděl, že kočka, pes i kůň vidí přízraky, proto uposlechl varování. Najednou spatřil, že se k němu sune bílá postava a natahuje po něm své strašlivé pařáty. Naštěstí měl u sebe posvěcenou věc - svatební šátek na krku. Utrhl proužek a přivázal ho na konec biče. Postavil se k hlavám zděšených koní a švihal bičem před sebou. Takto pomalu postupoval s povozem krok za krokem k domovu. Přízrak před bičem ustupoval, až nakonec zmizel.

Slibky číhají v korunách stromů
Nejhlubší lesy jsou domovem tzv. slibek - smutných a nebezpečných žen. Jde o duše dívek, které zrušily svůj slib, staly se proto po smrti slibkami. Sedávají v korunách stromů a naříkají, zpívají smutným hlasem. Ten hlas jakoby vycházel z hloubi země. Stalo se, že dvacet čtyři dřevorubci pracovali několik dnů v horách. Večer kolem nich pak začala obcházet slibka a teskně naříkala. Jeden mládenec se ji posmíval a ostatní dostali strach, že si pro něj v noci slibka přijde. Statní dřevorubci se jen tak něčeho nezaleknou, ale se slibkou nechtěli nic mít společného. Moc dobře věděli, co by jim mohla udělat. Proto uhasili oheň a všichni se skryli pod houně, nebylo poznat, který z nich je ten mladík. Slibka ho hledala marně, proto si přivolala z korun stromů ještě jednu, ale ani ta nepořídila. Nakonec obě zmizely mezi stromy, kde na ně čekaly ostatní přízraky divokých žen. Traduje se, že jiného mladíka, který se jim také posmíval, vytáhly slibky v noci z domu. Jeho mrtvolu pak našli lidé za Bumbálkou nedaleko Salajce. Tělo bylo polonahé, obě nohy byly až po kolena utrhnuté.

Útok lesního bluda
Kromě slibek se vyskytuje v Beskydách ještě další podivný úkaz, tzv. blud. Jistá Rozína Michalčáková se vracela z města Kralovice. Šla cestou, kterou dobře znala, procházela tudy mnohokrát. Byla téměř doma, když ji blud dostihl a chytil. Chodila pak několik hodin okolo vlastní paseky a nemohla najít cestu ven. Nic nepoznávala, všechno bylo najednou úplně cizí. Když vše pominulo, stála kousek od chalupy. A něco podobného se v Beskydách stalo již celé řadě lidí. Hajný Ondryáš znal svůj revír taktéž velice dobře. Ale když jej chytil blud, chodil pět hodin po lese a nemohl najít cestu ven.

Ohně pronásledující lidi
Lidé na horách se mohou setkat s ohněm. Není obyčejný, je buď pohyblivý - cestující světlonoch, nebo jde o světélko věrné jednomu místu. Jistý Vaněk se vracel jednou s kamarádem pěšky z Místku domů. Šli cestou přes pole. Noc byla jasná a nedaleko Macečkova vrchu spatřili světélko, které se k nim velkou rychlostí blížilo. Jakoby k nim tekla ohnivá stružka. Muži se dali na útěk, ale ohnivá čára je pronásledovala. Doběhli na křižovatku, kde stojí křížek, a tam se zastavili. Ohnivec se ke křížku neodvážil, zmizel. Něco podobného zažila i Dorota Ručková, když šla večer z Jezerného přes Kyčeru domů. Kolem ní se nahrnul celý zástup světélek. Nakonec se slila všechna do jednoho světelného pásu, který ženu obkroužil. Dala se na útěk a ohnivý pás tekl za ní až ke stavení v Dolině. Když za sebou zabouchla dveře, rozlil se oheň okolo chalupy, vysoko vzplál a zmizel.

Přízrak chlapečka
Jiným nočním děsem je přízrak malého dítěte, který se zjevuje na mostě u Zavadilky nedaleko Rožnova. Jedna žena se vracela z práce domů a viděla malého chlapečka, tak asi čtyřletého, stát na zábradlí mostu. Bílá košilka zářila do noci. Když na něj křikla a rozběhla se k němu, spadlo dítě do vody a zpod mostu se ozval ošklivý smích. Totéž se stalo i Anežce Kubáňkové. Také viděla košilatého klučíka na zábradlí mostu. Spěchala, aby ho zachránila před pádem. Na mostě se však nemohla ani pohnout, nohy měla jak svázané. A místo dítěte seskočil ze zábradlí černý pes a kroužil kolem zmatené ženy. Sice zmizel, ale celou cestu domů pak žena za sebou slyšela cupitání.

Záhubenčata hledají matku
V Beskydech můžete narazit i na zahubenčata. Jsou to duše nekřtěných nebo utracených dětí. Potulují se krajem, dvě a dvě proti sobě, pláčou a hledají svou matku. Zle se pak stane ženě, kterou někdo označí za jejich mámu. Vrhnou se na ni a doslova ji potrhají, vysají ji všechnu energii.

Mora vysávala novorozeňata
Mezi přízraky Beskyd patří i takzvané mory. Ty se v noci přikradou ke spícímu člověka, usednou mu na hruď a sají jeho energii. Spáč cítí chlad, který stoupá od nohou vzhůru až k srdci. Chladem a nedostatkem dechu se probudí. V Dílech, což je malá vesnička, se stalo jisté Firážkové, že v noci mora napadala její novorozeně. Matka si ráno všimla na tělíčku dítěte, právě nad srdcem, červené skvrnky. Každé ráno byla větší a tmavší, jako by vzdutá. Dítě totiž sála mora. Nakonec se podařilo tento nebezpečný přízrak z domu zapudit a dítě zachránit. Beskydy jsou nádherné, ale jak vidíte i tajemné a dost nebezpečné.
Milan Doležal
 

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2434273
DnesDnes502
VčeraVčera765
Tento týdenTento týden4391
Tento měsícTento měsíc4391

Partnerské weby

apartman banner