Pan Roman H. z Olomouce se dopisem dotázal: „Je možné zjistit, jestli se v Česku prováděl nějaký tajný výzkum v souvislosti s působením drog? Narazil jsem na určité informace, které něco podobného naznačují, při vyřizování pozůsta losti po strýci, který byl v šedesátých letech minulého století celkem úspěšným neurologem. Údajně byl kontaktován za účelem odborných konzultací…“
Obecně je v odborných kruzích známo, že s psychotropními látkami velmi odvážně experimentoval psychiatr Svetozar Nevole (1910 - 1965), zkoušel ale jejich účinky pouze sám na sobě. Zajímal ho zejména mezkalin - extrakt z kaktusu, který severoameričtí indiáni používali při rituálech a obřadech (měl by mít podobné účinky jako LSD). Nevole pracoval rovněž s výtažky z některých jedovatých hub i s dalšími omamnými látkami. Ale ještě před ním například také Jan Evangelista Purkyně testoval osobně farmaceutické prostředky, které vyvolávají podivné zrakové vjemy a další smyslové poruchy (při pokusech s jedovatým náprstníkem a kafrem dokonce málem zemřel). Ovšem ani jeden z výše jmenovaných pánů se zcela určitě nezúčastnil žádného výzkumu, o němž se veřejně nemluvilo, který by podléhal přísnému utajení.

Jak se nám však podařilo zjistit od jednoho dříve vysoce postaveného policejního důstojníka, jisté dokumenty a záznamy Státní tajné bezpečnosti obsahují mimo jiné zmínky o tom, že se v někdejším Československu skutečně v období padesátých až sedmdesátých let tajný výzkumný projekt v souvislosti s drogami vedl. A kanadský badatel Ross Crockford měl dokonce odvážně prohlásit, že české experimenty s LSD a dalšími drogami byly tehdy naprosto unikátní. Podle jeho mínění neměly obdoby nikde jinde na světě. Výzkum v tehdejším Československu měl prý podobný cíl a úkol, jaký si stanovila americká tajná služba CIA. Odborníci hledali drogu pravdy, zjišťovali, jak a čím lze účinně ovlivnit chování lidí žádoucím směrem a podobně. Kdo se konkrétně této vědecké studie účastnil, není známo.
(xar)
 

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2470264
DnesDnes99
VčeraVčera580
Tento týdenTento týden679
Tento měsícTento měsíc1894

Partnerské weby

apartman banner