Počátkem patnáctého století se v západní Evropě rozšířila pověst o ostrovu, na němž měli údajně žít téměř nesmrtelní lidé. Nazývali jej "ostrov věčného mládí", přičemž báje kladly tento ostrov blažených lidí kamsi do oblasti Karibského moře.
Tehdy se rovněž rozšířila zvěst, že existuje jakási bájná země, oplývající zlatem a nesmrtelnými lidmi, kterou nazývali "Eldorádo". Toto označení pocházelo od indiánského kmene Čibčů, kteří žili v těžko přístupných oblastech Kolumbie. Podle starých pověstí byl náčelník tohoto kmene v určitý den při zvláštním ceremoniálu potřen po celém těle zlatým prachem, k čemuž se mělo používat jemného zrnitého rýžovaného zlata. Náčelník pokrytý zlatem, kterému se říkalo "zlatý", pak vyjel na dalekou cestu posvátným jezerem Gustavitu a obětoval zlato tím způsobem, že se ponořil do posvátných vod jezera. Tento obřad se prováděl z důvodů víry v tajemnou moc zlata a z možného prodloužení života.
V roce 1539 pátrali evropští cestovatelé Guasade s Feretmanem po tomto bájném Eldorádu, o kterém měli takřka zaručené zprávy z písemností a rovněž od určitých svědků, že existuje. Hledali je na nejrůznějších ostrovech a ostrůvcích, v zálivech i ústí řek, na vysočině Bogotá, ale i v jiných krajích Jižní Ameriky. A přestože Eldorádo, o kterém indiáni kmene Čibčů věděli, zůstávalo po dlouhé věky skryté v takřka nepřístupných oblastech. Ani v pozdějších dobách se totiž nepodařilo zaslíbený ostrov věčného mládí, právě tak jako bájné Eldorádo nikdy najít.
(vel)

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2425861
DnesDnes350
VčeraVčera709
Tento týdenTento týden1059
Tento měsícTento měsíc21340

Partnerské weby

apartman banner