Skupina lidí v Kašmíru, která se dožívá vysokého věku - běžně přes sto let - věří v kouzelnou moc meruněk. Je pravda, že tomuto ovoci se v místě, kde tito lidé žijí, daří. Pěstuje se, suší, jí. Po část roku dokonce tito lidé drží zvláštní dietu - denně mají jen skle nici nápoje z rozdrcených sušených meruněk.

Oni sami věří, že právě v tom je kouzlo jejich dlouhého života, který prožívají v neobyčejné tělesné i duševní kondici. Jsou meruňky opravdu zázračné? Naše vyšlechtěné meruňky obvykle obsahují až 19 procent sušiny, až 2,7 procent organických kyselin, ale také až 11 procent cukru a co je důležité - až 22 mg vitaminu C a karoten. Záleží to na druhu meruňky, ale také na tom, jaký je rok, kdy se urodila. Logicky tak meruňky vypěstované na Moravě nebo Mělnicku nejsou totožné s těmi, které podle obyvatel Kašmíru zaručují dlouhověkost. Ty jejich jsou menší, sladší a nechávají je dozrát na stromech a v horském vzduchu i zaschnout. Teprve pak je setřásají. Nakonec je dosušují rozložené na střechách svých domů a tak vůbec, kde se dá… Pro tyto lidi jsou meruňky jedinečným zdrojem cukru, který je zase zdrojem energie, vitaminu a právě i karotenu. I když ke kouzlům mají meruňky daleko, samozřejmě určitým způsobem zdraví vesničanů ovlivňují.

Meruňky původně nepocházejí ze střední Evropy, proto se tady také střídají roky úrody s neúrodou. Zato mnohem přirozenější je pro ně oblast, kde žije skupina kašmírských dlouhověkých vesničanů. Ti se mohou na úrodu meruněk spolehnout daleko více. Kdysi se předpokládalo, že toto ovoce pochází odněkud z Kavkazu. Výzkumy ale ukázaly, že jejich pravlastí bude zřejmě Čína, znali je tam už před čtyřmi tisíci lety. Rozšiřovaly se s kupci a cestovateli přes Střední Asii, Persii, Malou Asii dál do Evropy. První evropské sady údajně rostly v Itálii, v době velkého Říma.
(ksa)
 

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2432808
DnesDnes531
VčeraVčera866
Tento týdenTento týden2926
Tento měsícTento měsíc2926

Partnerské weby

apartman banner