Velmi inteligentní, odvážný, pocházející ze starobylého španělského rodu, ale i prchlivý, tajnůstkářský a tvrdý… Takový byl legendární zakladatel jezuitského řádu Ignác z Loyoly. Každý z jeho spolubratří se mu chtěl vyrovnat, každý chtěl být

druhým Ignácem…

Jeho životní dráha byla veskrze světská. Stal se osobním strážcem, nastoupil cestu neohroženého vojáka. Při obraně pevnosti u Pamplony před Francouzi, ještě jako Ínigo López de Loyola, patřil mezi nejsrdnatější. Dne 21. května 1521 ale neunikl těžkému zranění nohy, které mu nadobro změnilo život. Nakonec se vyléčil, ale následkem zranění kulhal.

Inkvizice nasadila dokonce špicly

Dotekem smrti a blízkostí pekla, ale i čtením životopisů svatých a duchovním prožitkům při léčení se z civilisty Íniga Lópeze stal myslitel, zbožný člověk a po pouti na slavný Montserrat i mnich. Sepsal známé Duchovní exercicie (cvičení) Ignáce z Loyoly. Na rozdíl od podobných děl exercicie připomínaly mystickou příručku čerpající z reálného i mimosmyslového vnímání, okultismu, kombinovanou s křesťanskou vírou.

Založením nového církevního řádu, podléhajícího přímo papeži, téměř vojensky organizovanému, vzbudil závist mocných.  Zájem o Ignáce projevila i Svatá inkvizice, pořídila tajné spisy a na jezuity nasadila špicly. Spojovat proto inkviziční tribunály a čarodějnické procesy se jménem Tovaryšstva Ježíšova je absurdní.

Ignác se sám několikrát ocitl v roli obviněného, zejména pro údajné podezření z odklonu od církevních dogmat a šíření bludných myšlenek. Šlo však hlavně o záminku k likvidaci mocného a vzdělaného řádu.

Nakonec se zlý úmysl podařil. Jezuité však vstali tak zvaně z popela jako bájný Fénix a myšlenky svatého Ignáce žijí dodnes.

Žena v řádu?

Svatý Ignác je tvůrcem jednoho z nejdokonalejších duchovních směrů, přičemž středověcí jezuité trochu připomínají (také zrušený, ale již neobnovený) řád templářů.

Co rozhodně stojí za zmínku, je fakt, že jedinou ženou, která kdy byla do řádu přijata (jen do nižšího stupně bez složení řeholních slibů) byla španělská infantka Jana Španělská, dcera císaře Karla V. a osobní přítelkyně Ignáce z Loyoly. Její příslušnost k řádu však byla chována v přísném utajení.

V současné době má Tovaryšstvo Ježíšovo přibližně 20 000 členů. Jeho činnost se soustřeďuje zejména na pastorační a misijní činnost a na oblast vědy a vzdělávání.

(nov)

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2476913
DnesDnes104
VčeraVčera749
Tento týdenTento týden3254
Tento měsícTento měsíc8543

Partnerské weby

apartman banner