Být na Sinajském poloostrově a nenavštívit klášter sv. Kateřiny je stejných hřích, jako nevidět v Paříži Eiffelovu věž. Jeden z nejstarších klášterů světa na úpatí svaté hory, kde Mojžíš spatřil Boha v hořícím keři, stojí prostě za vidění. Jestli je někde

možné silně pocítit boží přítomnost, pak je to právě tady.

Nebyla jsem na tomto místě poprvé, ale tentokrát mi „vyšší moc“ připravila opravdu nevšední zážitek. Zprvu totiž hrozilo, že se do kláštera nedostanu jinak, než taxíkem, což nebyl zrovna nejbezpečnější způsob dopravy. Nakonec mi místní průvodce Nader domluvil, že se můžu přidat k pěti pravoslavným poutníkům z Ruska. A to byla ta výhra.

Za prvé to byli úžasní lidé, za druhé se domluvím rusky a za třetí byl jejich egyptský průvodce křesťan. Takže jsme se dostali i tam, kam se běžný turista nedostane.

Tělo mučednice odnesli andělé

Na místě dnešního kláštera si příbytky stavěli poustevníci již v prvních křesťanských staletích, někteří tu hledali bezpečí před pronásledováním Římanů. Do konce 4. století sem pak přicházeli poutníci i ze vzdálených krajin, mezi nimi také španělská jeptiška Egeria, která popsala cely mnichů a kostel poblíž hořícího keře. Kostel, o němž se Egeria zmiňuje, byl podle všeho postaven z prostředků sv. Heleny, objevitelky Pravého Kříže a matky prvního křesťanského římského císaře Konstantina Velikého.

 Během prvních staletí své existence byl klášter zasvěcen Panně Marii, neboť ona, tak jako hořící keř, byla naplněna Bohem, aniž by byla zničena. Až ve 13. století se se Sinají spojuje sv. Kateřina Alexandrijská. Mladá vzdělaná aristokratka se stala mučednicí během vlády císaře Maxencia (306 - 312), protože odmítla odvolat svou konverzi ke křesťanství. Její tělo, poté, co jí císař nechal uřezat prsty a stít hlavu, přenesli podle legendy andělé z Alexandrie na horu Sinaj, kde ji pochovali.

V následujících staletích se klášter stal významným poutním místem, mnichové a poutníci sem přinášeli cennosti náboženské povahy, z nichž se mnoho dochovalo dodnes.

Ikony namalované evangelistou Lukášem

Klášter sv. Kateřiny uchovává mnoho děl pozdně byzantského umění. Jemný obraz archanděla Gabriela, nyní zavěšený v blízkosti hrobky sv. Kateřiny v apsidě baziliky, představuje nejdokonalejší umění ortodoxního světa, stejně jako miniaturní mozaika Panny Hodigitrie Dexiokratousy a ikony Krista Pantokratora a sv. Theodosie.

Rukopis Matoušova evangelia či ikona sv. Petra a Pavla odrážejí znalosti, které měl klášter o paleologickém stylu, módním v Konstantinopoli na konci 13. století. Ikony Panny Marie Hodigitrie, Glykofilusy, Kardiotisy, Pelagonitisy nebo Blachernitisy zase představují  významné ikonografické typy v ortodoxním světě. Tato díla (mnoho z nich údajně namaloval sám evangelista Lukáš během Kristova dětství) se stala populárními na latinském Západě na konci byzantské éry.

Vedle křesťanských a pravoslavných děl, více než 2 000 ikon, obrazů a na 5 000 religiózních knih neskutečné historické ceny (po Vatikánu druhá největší knihovna na světě), se v klášteře nachází již zmiňovaný hořící keř a také třeba - relikvie sv. Kateřiny Alexandrijské.

Viděli jsme posvátné relikvie

Klášterní basilika je naprosto neskutečným místem, ve kterém se tají dech všem, kdo sem vkročí. V tiché modlitbě zde setrvávají pravoslavní Rusové, stejně jako egyptští křesťané. Je nás tu jen pár, atmosféra je úchvatná. Pak přicházejí tři popové a přinášejí relikvie sv. Kateřiny. Ruku ve strohém proskleném relikviáři a perly si stačím prohlédnout jen letmo. Přesto je to neskutečný zážitek. Při požehnání dostávám repliku Kateřinina prstenu na památku. Ten není na běžné nošení, doma bude mít speciální místo ve vitríně. Vůbec se mi nechce toto bohem posvěcené místo opustit, ale už je čas…

Z kláštera běžný návštěvník pozná jen malou část, i tak je zřejmé, jaké duchovní poklady jsou zde uloženy. A přetrvaly všemožné války a bitvy, snahy o zpustošení. Ptám se našeho egyptského průvodce, jak jsou všechny ty cennosti chráněny. Odpověď je jednoduchá – beduíny. Je pravda, že ti jsou tu všude. A já si myslím, že určitě i samotným Bohem.

Text a foto: Ludmila Veselá

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2453452
DnesDnes148
VčeraVčera620
Tento týdenTento týden1359
Tento měsícTento měsíc4398

Partnerské weby

apartman banner