Barokní skvost pod Krušnými horami, tak se říká zámku Červený Hrádek u Jirkova. Navíc tu straší zcela výjimeční duchové - poltergeist a vlkodlak. Zámek Červený Hrádek, známý z řady pohádek, najdeme na skalní

ostrožně nad potokem. Původně zde stávala dřevěná tvrz, která byla postupem času přeměněna na kamenný hrad Borek a ten na raně barokní zámek. I ten ale vzal v průběhu třicetileté války za své, když ho zničili a vypálili Sasové. Jeho dnešní podoba pochází až z let 1669 - 1675, a to díky rodu Hrzánů, konkrétně Janu Adamu Hrzánovi.

Místní pověst vypráví, že jméno zámek dostal kvůli krvavé popravě dvou vzbouřených chomutovských měšťanů. Jejich exekuci nařídil přímo v prostorách nádvoří na konci 16. století zuřivý katolík a zakladatel ultrakatolického křídla české šlechty Jiří Popel z Lobkovic.

Podle legend se na Červeném Hrádku zjevují přízraky a je slyšet nevysvětlitelný hřmot, takže se pravděpodobně jedná o zjevení známé z anglosaských zemí jako poltergeist (strašidlo tropící hluk). Zdejší poltergeist vydává po chodbách zámku také nevysvětlitelné zvuky, ale navíc - což je u tohoto typu zjevení zcela výjimečné - lze ho občas spatřit v podobě temné, nezřetelné postavy. Zvláštní je také to, že se zjevuje jen návštěvníkům hradu nebo cizím pracovníkům, kteří zde spali při jeho opravách, tedy nikoli zaměstnancům.

Jako památka na starou popravu se tu pro změnu po nocích se šíleným vytím prohání vlkodlak.

Další pověst z okolí zámku se vztahuje k nedalekému Kozímu vrchu, kde prý kdysi pochovali oběšence. Od té doby se tu zjevuje huňatý netvor s ohnivýma očima - ani člověk, ani vlk. Svědci ho opakovaně viděli, jak přechází za příšerného vytí zámecká nádvoří a mizí v zemi u staré hájovny.

Řádění poltergeista

Řádění poltergeista se považuje za paranormální jev spočívající v tom, že se v obydlích samovolně pohybují předměty (například nábytek), dochází k výbuchům žárovek nebo rozbíjení nádobí či samovzněcování ohně apod.

Typické je také vrhání různých předmětů v exteriéru i interiéru, přičemž venku tyto objekty létají za konkrétní osobou. Historie zaznamenala i případy, kdy v interiéru padaly nebo létaly od stropu objekty, které se přitom v místnosti předtím vůbec nenacházely. Tyto projevy poltergeista jsou spojeny s materializací, přičemž zjistit původ předmětu lze jen někdy. Poměrně častá jsou také hlášení o nevysvětlitelném chování různých elektrických spotřebičů. Často u nich dochází k poruchám, které samy bez opravy mizí. Z přístrojů třeba šlehají náhle plameny, ale přivolaný opravář žádnou závadu nenajde. Dochází také k rušení rozhlasových a televizních stanic či mobilů nebo jsou naopak automaticky volána existující i neexistující telefonní čísla. Výjimečně byly zaznamenány i neobvykle hrůzné případy usmrcení zvířat, která vypadají, jako by je někdo nechal doslova upéct v mikrovlnce.

Poltergeist se většinou lidem vyhýbá, ale existují i hlášení jevů, při kterých došlo k přímému fyzickému napadení člověka. Šlo o škrábance, popáleniny a podlitiny na kůži, případy usmrcení jsou ale vzácné. Společným rysem hlášení týkajících se poltergeistů je, že neexistuje žádné spojení mezi jejich projevy a tzv. prokletím nebo praktikami pohanských voodoo.

Mimochodem, poslední zaznamenaný výskyt poltergeistů v Čechách pochází z listopadu roku 2011. V Děčíně - Chlumu začaly padat kompotové sklenice ve sklepě, kořenka z poličky prolétla kuchyň a rozbila se o zeď, plná pivní láhev vylétla z chodby a skončila hrdlem ve dveřích. V bytě se také převrhávaly těžké skříně, knihovna a dokonce pračka.

Text a foto: Petr Blahuš

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2473949
DnesDnes290
VčeraVčera548
Tento týdenTento týden290
Tento měsícTento měsíc5579

Partnerské weby

apartman banner