O tom, že česnek je jednou z nejúčinnějších potravin v boji s viry a zimními chorobami, asi nikdo nepochybuje. Za pevným zdravím a dlouhověkostí obyvatel Středomoří prý stojí mimo jiné právě česnek. K velmi zajímavému zjištění však dospěli vědci z Washingtonské státní

univerzity - česnek je podle nich v některých případech mnohonásobně účinnější než antibiotika. Nejlepším způsobem, jak tělo ochránit, je podle nich jakási obdoba naší česnekové polévky, ovšem podstatně „brutálnější“. Patří do ní padesát stroužků česneku (skutečně 50), cibule, tymián, zázvor, cayenský pepř a několika dalších ingrediencí, které dohromady zničí každý choroboplodný zárodek. V podstatě v našich podmínkách by to znamenalo udělat si silnější česnečku a přiostřit ji chilli papričkami nebo třeba pálivou kari pastou. Je jasné, že není vhodná pro ty, kteří mají různé žaludeční potíže.

Džus s chilli práškem
Je vědecky dokázáno, že chilli papričky mají příznivý vliv na srdce (chrání je proti  kardiovaskulárním chorobám), navíc představují také přirozený přírodní prostředek na bolení v krku, které často předchází nachlazení nebo chřipce. Směs prášku z chilli papriček (cayenský pepř) a pomerančového džusu je efektivní způsob, jak zahnat bolest v krku a uvolnit ucpaný nos.

Na nachlazení platí zinek

Již v roce 1984 prokázali vědci, že zinek podávaný v podobě pastilek zkracuje dobu  nachlazení. Další shrnutí patnácti klinických testů, které trvaly patnáct let, efektivitu zinku potvrdilo. Podle výsledků těchto studií zmírňuje zinek ve formě sirupu, tabletek nebo pastilek intenzitu nemoci a zkracuje její délku. To v případě, pokud jej člověk užije do jednoho dne od ataku nemoci. Zinek najdeme například v tmavém mase, ořeších, mléce či dýňových semenech.

(luv)

Planety radí i varují

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

E-Shop

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2345037
DnesDnes86
VčeraVčera784
Tento týdenTento týden5008
Tento měsícTento měsíc25194

Partnerské weby

apartman banner