Obecně se předpokládá, že lidé, kteří si vydělávají prostředky k životu ve své vysnění profesi a dosahují dobrých výsledků, jsou šťastni. Ale na druhé straně i je může postihnout tzv. syndrom vyhoření. Bývají to právě ta povolání, ve kterých jsou v neustálém kontaktu s ostatními. Své by o tom mohli

vyprávět učitelé, lékaři a třeba i pracovníci ve službách či na úřadech. V USA nedávno zveřejnili výsledky studie, která se zaměřila na otázku, která práce přináší člověku největší uspokojení. Zúčastnilo se jí sedmadvacet tisíc dobrovolníků nejrůznějších profesí. A výsledky pomyslného žebříčku badatele nepřekvapil. Jsou to ty obory, prostřednictvím nichž předávají ostatním zkušenosti či informace.

Pojďme se tedy podívat, které to jsou. Na první místo se dostal kněz. Ovšem který služebník boží by bez uzardění přiznal, že ho práce s lidmi nebaví a neuspokojuje? Vždyť má lásku k bližnímu svému přímo v popisu práce. Na druhém místě to byla práce fyzioterapeuta. Není pochyb o tom, že ten, kdo pomáhá od různých fyzických potíží a dokáže nemohoucího člověka třeba naučit chodit, si zaslouží respekt. Třetí příčku obsadili hasiči. Ti, kteří při své práci nezřídka nasazují život, riskují, ale zachraňují druhé. Dobrý důvod pro to, cítit se užitečným.

Spokojený finanční poradce

Výtvarný umělec a spisovatel opanovali páté a šesté místo. Lidé, které živí tvůrčí profese, bezpochyby bývají šťastní, ale jsou příliš závislí na úsudku ostatních, vkusu lidí, kteří si jejich díla kupují. A ti mohou být velice kritičtí. Takový umělec pak o sobě nezřídka pochybuje. Proč se mému kolegovi daří lépe? Proč prodává více obrazů, soch, knih?

Speciální pedagog koná velice záslužnou práci, ale právě on může trpět syndromem vyhoření. Zrovna tak jako psycholog. Na deváté místo se dostal projektant. Ovšemže. Svým umem vytváří nové věci a lidé, kteří technice nerozumí, ho respektují. A desátou pomyslnou příčku obsadil finanční poradce. Jistěže víte, že je to ten, který se stará o to, aby vaše peníze nezahálely a aby byly rozumně investovány. Někdy se mu to podaří, jindy ne. Ale jsou to vaše peníze, ne jeho. A protože bývá odměněn nemalými provizemi, jistěže se cítí šťasten.

A jak to máte se svým povoláním vy? Máte pocit, že jste si vybrali správně? Co krásného vám do života dalo?Anebo byste volili jinak, kdybyste se měli znovu rozhodnout? Napište nám. Vaše názory rádi uveřejníme.

LENKA STRÁNSKÁ

Foto: Pixabay

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2432852
DnesDnes575
VčeraVčera866
Tento týdenTento týden2970
Tento měsícTento měsíc2970

Partnerské weby

apartman banner