Výrazné výkyvy teplot, sychravé počasí, plískanice jsou ideálním časem pro nachlazení, virovou nákazu. Co dělat, aby vás neskolila chřipka? Klíč ke zdraví máte ve svých rukou.

Zdravý jídelníček

Pro posílení imunity má

neocenitelný význam strava s vysokým podílem ovoce a zeleniny. I když vitaminu C hodně obsahují citrusy, pro tělo jsou lépe přijatelné plody rostoucí u nás. Vydatným zdrojem vitaminu C je například kysané zelí. Za zabijáka chřipky se považuje česnek, jenž má silné protimikrobiální účinky, stejně tak cibule působí protiinfekčně a pomáhá udržovat dobré zdraví. Antibakteriálními účinky se může pochlubit také křen. Přednost dávejte jablkům, paprikám, rajčatům, brokolici, celkově je vhodné jíst v zimním období potraviny se zahřívacím účinkem.

Čistota - půl zdraví

Víte, že důsledná hygiena rukou sehrává v prevenci chřipky významnou roli? Virus se totiž do těla dostává očima nebo nosními dírkami. Viry číhají na klikách dveří, telefonních sluchátkách, madlech v autobuse, počítačové klávesnici a jen pravidelné mytí rukou zatočí s nebezpečnými mikroby. Vždy je třeba si ruce mýt pod teplou vodou alespoň patnáct vteřin.

Pozor na stres

Pokud jste unavení, žijete dlouhodobě ve stresu, nakládáte si toho na svá bedra víc, než je zdrávo, oslabujete tím své tělo. Stres, ať už v podobě hádky, nadměrného pracovního vyčerpání, rodinných problémů, odčerpává z organismu zásoby vitaminu C a pestrá strava nemusí vždy stačit na jejich doplnění. Proto se snažte myslet pozitivně, brát život s nadhledem, zbytečně se nerozčilovat. Dopřejte si příjemnou relaxaci, nešetřete na zimní dovolené, najděte životní radost v aktivním fyzickém vyžití, v pobytu na čerstvém vzduchu, v činnostech, které vás optimisticky naladí.

Správné oblečení

V chladných dnech je potřeba se teple oblékat. Když jde o zdraví, módní výstřelky, paráda musí jít stranou. Tepelnou rovnováhu pomohou v mrazu a větrném počasí vyrovnat čepice se šálou, rukavice. V chladu se stahují cévy, snižuje se jejich prokrvení v oblasti nosu a hrtanu a tím klesá obranyschopnost těla. Není nic horšího, než když táhne na záda nebo jsou nohy v mokru. Vhodná obuv a teplé oblečení jsou tou nejlepší prevencí před nachlazením, zánětem močových cest a jinými zdravotními problémy.

(es)

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2457385
DnesDnes511
VčeraVčera736
Tento týdenTento týden511
Tento měsícTento měsíc8331

Partnerské weby

apartman banner