Podle jednoho kolegy se jakási skupina badatelů z Prahy letos na jaře měla setkat s duchem, který již téměř zlidověl. Záhadalogové měli spatřit Hagenův přízrak v podobě průsvitné mátohy, která se rozplynula jako mlha. Měli bychom připomenout, že „krasového zajatce“ lovci duchů dokonce vyfotografovali, a to již na

přelomu tohoto tisíciletí. Fotografie připomínaly bílé obláčky a byly docela sugestivní, tedy pokud se nejednalo o podvrh. Hagenovské téma již mnoho let přesahuje hranice někdejšího berounského okresu i celého kraje a pro mnohé záhadology je noční můrou, na kterou jsou alergičtí. Jak ale pověsti vlastně vznikly?

Jde o uprchlé vězně?

Ve štolách Českého krasu se měl na konci II. světové války ukrývat německý voják Hans Hagen. Jako jediný přežil destrukci své jednotky. Ale co bylo dřív, nalezený bajonet s Hagenovým ručně vyrytým jménem nebo jeho příchod do labyrintu nad Andělskými schody? Velké procento lidí se domnívá, že místo německého soldáta se v chodbách pohybovali uprchlí vězni z tehdejších pracovních táborů na Příbramsku. Jelikož byli zvyklí dřít v uranových dolech, nedělalo jim zdejší chmurné prostředí a pobyt v temnotě větší potíže. Nad vyjukanými amatérskými pátrači, jdoucími po stopách Hagenova přízraku, měli totální převahu, proto se jim dařilo pokračovat ve „strašení“. Druhá možnost je, že kdosi záměrně a z neznámých důvodů udržuje již celá desetiletí(!) pověst v povědomí veřejnosti a pečlivě dbá o publicitu. Pokud tomu tak je, daří se mu to na výbornou.

Uměle stvořený mýtus

Hrůzostrašné pověsti o vojákovi Hansi Hagenovi už nezbytně patří ke koloritu Českého krasu. Toto území bylo odedávna spojováno se zvláštními božstvy, s mystickými tvory a démony. Vysvětlení celé záhady může být ale prozaičtější. Pokud pobýváte v podzemí, dochází k jitření smyslů, náhle jste schopni zaregistrovat různé hraniční jevy, světla, zvuky, stíny. Na vlastní oči pak nezkušený (někdy ale i zkušený) člověk uvidí barevná světýlka, obrysy postav a zvířat, má pocit, že je pozorován, sledován a pronásledován.

Hagenovské téma je kořeněno hrůzostrašnými příběhy o studánce zbarvené krví, o zmizelé dívce Hance atd. Na základě pátraní jsem došel k závěru, který je již výše uveden – hagenovský fenomén je uměle stvořeným mýtem 20. století, který pokračuje i v tomto století. Určitě se brzo objeví další „příhody“, další „úžasná svědectví“, další stopy „ducha“ a jiné podezřelé indicie… Rád bych se mýlil, ale to vše bude třeba pro pokračování „záhady“.

Jiří Nový

Foto: Pixabay

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2476915
DnesDnes106
VčeraVčera749
Tento týdenTento týden3256
Tento měsícTento měsíc8545

Partnerské weby

apartman banner