Dozlatova usmažené řízky, poctivý domácí bramborový salát a jiná typická česká jídla, navrch spousta báječného cukroví. Mezitím sklenička aperitivu, něčeho ostřejšího, co udělá dobrou náladu, rozváže jazyk. Někdy stačí jeden chod vydatného tučného pokrmu, jindy se zdravotní indispozice může přihlásit po pár dnech tradičního

vánočního bezbřehého hodování, neboť nevázané přejídání často končí žlučníkovým záchvatem. Dostaví se několik desítek minut až několik málo hodin po požití tučné stravy. Nevhodnou kombinací pokrmů, přemírou alkoholu, nadbytkem cukrů a tuků se může člověk rázem ocitnout na nemocničním lůžku.

Bolest se zpravidla ozývá pod pravým podžebřím a ve střední části podbřišku a většinou postupuje do zad k lopatce. Při nepříliš silných bolestech lze zkusit přísnou klasickou dietu, kdy se doporučuje pouze pít čtyřiadvacet hodin hořký čaj a konzumovat suché pečivo, jako jsou suchary a piškoty, být v naprostém klidu. Návštěva lékaře by se ale neměla v žádném případě odkládat při silných bolestech břicha, třesavce, pocitu na zvracení či teplotě, když kůže zežloutne. Takový stav ohrožuje život a odborné vyšetření je neodkladné.

Žlučníkový záchvat postihuje často lidi se žlučníkovými kameny. Pokud nezpůsobují žádné problémy, není třeba chirurgického zásahu. V opačném případě se přistupuje k radikálnímu řešení, k odstranění žlučníku.

Jak předejít záchvatu? Mezi rizikové potraviny patří například majonéza, vaječný žloutek, čerstvé kynuté pečivo, hranolky. Žlučník také dráždí pikantní jídla, živočišné tuky, čokoláda, česnek, kari koření, ale i ořechy. Vyplatí se vyhýbat potravinám, které člověku nedělají dobře, jíst raději menší porce, ale častěji, zbytečně se nepřejídat, a to zvláště večer. Prevence zahrnuje i dostatek pohybu, koliku může vyvolat i stres a kouření.

(se)

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2434537
DnesDnes95
VčeraVčera671
Tento týdenTento týden4655
Tento měsícTento měsíc4655

Partnerské weby

apartman banner