Alena a Jaroslav Klempířovi jsou v současné době pokládáni za největší znalce Grónska. Jsou členové International Organization of Journalists, pracují v oboru sociální geografie, historie, klimatologie i glaciologie. K jejich posledním počinům patří vedle nového rozšířeného vydání knihy 'Grónsko – ostrov splněné touhy' také výstava

'Grónsko – země ledu a života'.

„Výstava je skutečně jubilejní - shrneme do ní v podstatě práci za 20 let. A protože se koná v nádherných prostorách Národního zemědělského muzea na Letné (další informace najdete na www.nzm.cz - pozn. redakce), máme z toho radost,“ vysvětluje Alena Klempířová.

 Výstava se bude konat od 10. ledna do 3. dubna 2018 a vedle přednášek manželů Klempířových je připraven například dětský polární den, jehož součástí budou jízdy se psím spřežením se zkušeným musherem Pavlem Kučerou či zeměpisné a přírodovědné soutěže, výroba předmětů z barevných korálků podle grónských vzorů ad.

Klima jako za dob Vikingů

„Zjišťujeme, že Grónsko je tak obrovská exotika a tak neznámý svět pro naše obyvatele, že přesto, že jsme v tomto směru vlastně ve dvou udělali velký kus práce pro seznámení s tímto nádherným ostrovem, je to pořád málo. Proto se ve spolupráci s Národním zemědělským muzeem uskuteční tato výstava. Snažíme se v rámci ní dotknout všech aspektů přírody, kultury, obyvatel a nově pak i grónského zemědělství. Je jasné, že svět se mění a Grónsko je toho důkazem. A víte, co je překvapivé? Že grónské klima je v současné době stejné jako v době Vikingů. Tedy přibližně jako kolem roku 1000,“ říká Jaroslav Klempíř.

„Chtěla bych jen dodat, že nás mile překvapila příjemná a konstruktivní spolupráce s Národním zemědělským muzeem, a to konkrétně s ředitelem Ing. Jiřím Houdkem. A také skutečnost, že nad výstavou převzalo záštitu Dánské velvyslanectví a česká ministerstva kultury a životního prostředí. Musím ještě zmínit mediální partnery – tedy nakladatelství Olympia a týdeník Spirit,“ dodává závěrem Alena Klempířová.

(luv)

DODATEK

Jižní Grónsko je na seznamu UNESCO

Kulturní krajina na jihozápadě Grónska byla letos zapsána na Seznam světového kulturního dědictví UNESCO pod názvem – „Kujaata v Grónsku – farmaření Seveřanů a Inuitů na okraji ledovcového pokryvu“. Kujaata představuje první příklad zavedení zemědělství v subarktickém pásmu a první severské osídlení mimo Evropu. Celá oblast, která se táhne podél velmi členitého pobřeží přibližně v délce 100 km, vydává svědectví o historii lovců, sběračů a zemědělců, kteří sem přicházeli z Islandu na konci 10. století, a inuitských komunit.

Hlavní lokality chráněné UNESCEM jsou Qassiarsuk (nachází se nejseverněji u fjordu), Tunulliarfik (vesnice založená Erikem Rudým),Qaqortukulooq (nejvýznamnější a nejzachovalejší osídlení Seveřanů v Jižním Grónsku), dále osady Sissarlottoq a Tasikuluulik a Iqalikuí.

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2476927
DnesDnes118
VčeraVčera749
Tento týdenTento týden3268
Tento měsícTento měsíc8557

Partnerské weby

apartman banner