David Stannard z východní Anglie byl nějakou dobu přesvědčen, že ho navštěvují duchové. V jeho domácnosti se zjevovali malý chlapec a dva vojenští piloti. Pak se jednoho rána objevila i dívka, která byla oblečená jako návštěvnice z 50. let 20. století. Jenže jak se ukázalo, Davidovy vidiny neměly s duchy nic společného. Lékaři odhalili, že

má problémy s očima. Konkrétně trpěl poruchou zraku, která nese název Syndrom Charlese Bonneta (CBS - filozof Charles Bonnet žil v letech 1720 - 1793 a tento stav popsal u svého otce).
Syndrom postihuje staré lidi - způsobuje jim zrakové halucinace osob, domů i zvířat, aniž by trpěli jakoukoli duševní chorobou. Podle odborníků jde o důsledek nedostatku vizuálních podnětů a spontánní činnosti vyšších zrakových korových oblastí.

Postižené jedince prý dost často „navštěvují bytosti“ malého vzrůstu, dalo by se říci trpaslíci Mohou však spatřit i uhánějící koně, geometrické vzory, tváře, podivné krajiny, skupiny lidí, vozidla… Vše se ale odbývá bez doprovodu jakýchkoli zvukových efektů.

Poruchy tohoto typu trápí podle odhadu vědců ve Velké Británii asi 100 000 osob, ale může jich být mnohem více. Porovnáme-li velikost Velké Británie a České republiky, pak můžeme konstatovat, že by se u nás mohlo s tímto zrakovým problémem potýkat kolem patnácti tisíc lidí. Číslo může být i vyšší, zohledníme-li fakt, že se obvykle nikdo moc vidinami nechlubí ale naopak, spíše se za ně stydí , případně se jich bojí.

Jsou samozřejmě i jiné případy zrakových poruch, které mohou podobné halucinace vyvolávat. Například před lety známou televizní producentku Sandru Jones začaly kolem roku 2003 pronásledovat tváře. Vynořovaly se jakoby odnikud, viděla je na stránkách knih, které četla, zjevovaly se jí i na monitoru počítače. Sandra se nejprve domnívala, že má posttraumatický syndrom. Krátce předtím totiž navštívila místa, kde se odehrály válečné masakry. Posléze došla k přesvědčení, že se asi prostě zbláznila. Ovšem důkladné lékařské vyšetření ukázalo, že má vzácnou genetickou poruchu zraku (Sorby‘s fundus dystrophy). V tomto případě stačí k tomu, aby halucinace zmizely, nějaká změna - zadržet na chvíli dech, rozsvítit a zhasnout, vstát a zakroužit očima a podobně.

(šál)

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2433574
DnesDnes568
VčeraVčera729
Tento týdenTento týden3692
Tento měsícTento měsíc3692

Partnerské weby

apartman banner