My tři králové jdeme k vám, štěstí, zdraví vinšujem vám! Známý vinš, který zpívali koledníci o Třech králích přežil celá staletí. Kdysi se ale přálo po celý rok, zvláště o svátcích, narozeninách a jmeninách. Takový pořádný vinš se pronášel ústně, ale později se přidala i forma písemná. Proslýchá se, že za vznikem novoročenek stál český

aristokrat hrabě Chotek, kterého už nebavilo poslouchat a udělovat sáhodlouhé ústní gratulace. A tak je začal rozesílat písemně.

Pokud je vinšování pronášeno či psáno upřímně, jde o akt značně posilující. Opakem bývaly kletby, které se občas taktéž zaznamenávaly písemně, aby se zdůraznila jejich účinnost, protože dochází k propojení vědomí s povědomím. Někteří okultisté psali svá přání a důležitá sdělení v závěrečných dnech narůstajícího Měsíce. Nezapomeňme, že každé číslo i písmeno má svoji hlubokou symboliku. Opravdovými mistry v oboru byli staří Hebrejci, věřili v božsky působící efekt písmen i čísel. Písmo podle nich mělo božský původ a obrovskou moc. I dnes má osobní přáníčko, byť neumělé, punc originality a příchuť pravé literární magie. Pokud chcete, aby se vám přání vyplnilo, schovejte si ho. Nejlépe uděláte, když ho zastrčíte za zrcadlo. Do roka se vám přání vyplní, ale jen pod jednou podmínkou: Je třeba ho tam ponechat celých dvanáct měsíců.

Černá magie přinesla nemoc

Literární magie je velmi důležitá, i když ji pokládáme za jakousi formu zábavy. Některé „legrácky“ jsme před lety zkoušeli, ale s opravdovou literární magií se musí zacházet velmi opatrně, dávkovat ji jako medicínu – jen po kapkách. Když prý se její použití přežene, dojde častokrát k velkým malérům, ba i k tragédiím. Jako malý příklad uveďme příběh jistého obchodního cestujícího z Norimberka. Stále toužil po vyšším postu, po penězích a lpěl na kariéře. Někde se dočetl, že černomagické literární kouzlo, takzvané „vkládání písma do hrobů“ mu přinese veliký úspěch. Sotva tento nebezpečný rituál vykonal, onemocněl.

Opačný účinek má podle pověsti hrobka legendárního rabbiho Löwa na Starém židovském hřbitově v Praze. Z celého světa sem přijíždějí lidé a do tumby zastrkují miniaturní lístečky plné proseb. Žádají rabína o přímluvu a očekávají splnění svých přání. Doufají, že jim mocný Maharal pomůže.

JIŘÍ NOVÝ

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2453464
DnesDnes160
VčeraVčera620
Tento týdenTento týden1371
Tento měsícTento měsíc4410

Partnerské weby

apartman banner