3049medicínaBylinky patří od nepaměti k nejrozšířenější domácí medicíně. Některé lze pěstovat i celoročně doma v květináči.

Netřesk

Terapeutické účinky:

V lidovém

léčitelství platil za účinný prostředek při chorobách močového měchýře, na spáleniny, pro kosmetické účely na zjemnění pih a také k hojení postižených míst při bodnutí hmyzem.

Praktické rady:

Ve starých receptářích najdeme návod na zmírnění problémů s močovým měchýřem, kdy se vylisuje šťáva z čerstvých listů a užívá třikrát denně kávová lžička. Při zánětu dásní se ústa vyplachují vlažnou vodou. Do půl litru se přidají asi tři lžičky šťávy z čerstvého netřesku.

Máta

Terapeutické účinky: Pomáhá při nadýmání, průjmech, žaludečních křečích, bolení břicha, migréně, při špatné funkci žlučníku.

Praktické rady:

Čaj připravený ze dvou až pěti gramů bylinek spaříme půl litrem vody a pijeme jeden šálek ráno a večer při žaludečních křečích.

Petržel

Terapeutické účinky:

Podporuje chuť k jídlu a trávicí procesy. Antioxidanty, které obsahuje, posilují imunitní systém, jsou prevencí ateriosklerózy, rakoviny, mírně snižují krevní tlak, pomáhají osvěžit dech. Rostlina ve vyšších dávkách není vhodná pro těhotné a kojící ženy a jedince s chorobami ledvin.

Praktické rady:

Spařenou petrželovou natí lze tišit i bolest po bodnutí hmyzem a zabránit vzniku otoku.

Řeřicha

Terapeutické účinky:

Působí blahodárně na celý organismus, který regeneruje. Šťávu z řeřichy doporučovali zkušení bylináři při padání vlasů, obklady z čerstvě rozetřených listů měly pomáhat s vředy. Při onemocnění močových cest se ale musí používat s velkou opatrností.

Praktické rady:

Řeřichou lze ozdobit brambory, posypat chleba s máslem, můžete ji dát do polévky. Je vhodná například pro diabetiky a lidi s poruchami štítné žlázy.

(pru)

Bylinky na celou řadu přírodních produktů si můžete objednat na: www.spiritobchod.cz

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2429210
DnesDnes33
VčeraVčera778
Tento týdenTento týden4408
Tento měsícTento měsíc24689

Partnerské weby

apartman banner