2649adventSlovo Advent vzniklo z latinského adventus, což znamená „ příchod“. V křesťanském světě tento výraz označuje příchod Mesiáše, který se uskutečnil vtělením Ježíše Krista. Je to vlastně doba očekávání tohoto příchodu. Advent začíná v neděli, která je nejblíže svátku

sv. Ondřeje (30. 11.). Přípravná doba na Vánoce tedy zahrnuje čtyři neděle před Štědrým dnem. Tyto neděle se nazývají železná, bronzová, stříbrná a zlatá. Pamětníci si jistě dobře vzpomínají, že dříve byly obchody o sobotách a nedělích zavřeny, ale poslední dvě neděle před Vánocemi otevřeny.

Bez zábavy, tance a zpěvu

Na adventním věnci jsou umístěny čtyři svíce a každou neděli se zapaluje jedna z nich Adventní doba byla dobou postní, v níž platily zásady střídmosti v jídle a pití. Platil také zákaz zábav, tance a zpěvu. Byly již ukončeny veškeré polní práce a lidé na venkově měli daleko více volného času. Vzájemně se navštěvovali, besedovali, chodili na bohoslužby a zbožně rozjímali. Adventní půst končil na Štědrý večer s východem první hvězdy, pak rodina zasedla k slavnostní štědrovečerní večeři. Štědrý den souvisí s následujícím velkým křesťanským svátkem, Božím hodem vánočním.

Nový den začínal západem slunce

Poněvadž naši předkové vymezovali den jinak než my, nový den u nich nezačínal půlnocí, ale již západem slunce. Z těchto starých časů se nám uchovala doba prosincových nadílek. Tak svatý Mikuláš naděluje již večer 5. prosince a Ježíšek na Štědrý večer 24. prosince, ačkoli právě následující den 25. prosince se slaví jako Boží hod vánoční, den narození Ježíše Krista.

Jiří Glet

Ochranné amulety a další ezoterické pomůcky najdete na: www.spiritobchod.cz

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2476310
DnesDnes250
VčeraVčera649
Tento týdenTento týden2651
Tento měsícTento měsíc7940

Partnerské weby

apartman banner