1051vedce 2Vědci ze severní Evropy dokázali, že stromy mají mnohem více inteligence, než jsme si doposud mysleli. Podle posledních výzkumů umí nejen vnímat bolest a strach, ale navzájem si i pomáhat. Na začátku této odvážné teorie bylo bádání německého vědce Petera Wohllebena. Podle

tohoto odborníka dokáží stromy nejen cítit bolest a projevovat různé druhy emocí, jako například strach, ale milují také společnost jiných stromů.

„Mezi stromy ve skutečnosti existují přátelství. Dokážou vytvářet vazbu jako lidské páry, kdy se jeden o druhého vzorně starají. Stromy dokážou cítit emoce,“ vysvětluje Wohlleben. Své závěry široké veřejnosti zprostředkoval v dokumentárním filmu „Inteligentní stromy“, na kterém s ním spolupracovala také ekoložka Suzanne Simard z univerzity v Britské Kolumbii.

Neuvěřitelné cykly pohybů

Nezávisle na této dvojici badatelů zjistili vědci z Dánska, že stromům se líbí stát blízko u sebe a hýčkat se. „Milují společnost, dokážou cítit i bolest. A nejen to. Stromy mají něco, co se podobá tlukotu srdce,“ tvrdí Andras Zlinszky z dánské univerzity v Aarhusu.

Doktor Zlinszky použil při svém výzkumu laserovou skenovací techniku, kterou změřil přesnou polohu větví a listů 22 druhů stromů a keřů. Po mnoha měsících sledování publikoval v odborném tisku své závěry o výrazných cyklech pohybů stromů. Tým vědců pod jeho vedením například zjistil, že některé stromy i několikrát za noc opakovaně svěšují a zvedají své větve při procesu distribuce vody a sacharidů. Sám to pak připodobnil k tlukotu lidského srdce.

„Předtím jsme zaznamenali neznámé periodické pohyby, a to až do délky jednoho centimetru během dvouhodinového až šestihodinového cyklu,“ uvádí Zlinszky. Tyto pohyby jsou podle něj zřejmě spojeny s tlakem vody v rostlinách. „To v podstatě znamená, že stromy pumpují vodu. Transport vody není pouze jednoduchý stálý tok, jak jsme si dosud mysleli.“

Nejvíce zřetelné je to u některých druhů magnólií, například Magnolia grandiflora. Tento rostlinný druh prochází cykly přizpůsobování větví, což poukazuje na změny tlaku vody, a tedy k jejímu pumpování do kořenů, kmenu a větví během noci.

Podle lidových léčitelů a citlivých lidí je právě v této době nejvhodnější léčebná technika tzv. objímání stromů, protože síla, živiny a životadárná pozitivní energie, která proudí ze země do stromů, nejsnáze „vstoupí“ do člověka.

Rozcvička při svítání?

To ale není všechno, co tým dánských vědců během svého výzkumu zjistil. Některé stromy během noci svěsí své větve až o úctyhodných 10 centimetrů a při východu slunce je znovu zvednou. Tento proces je přitom extrémně pomalý a jemný, takže je pouhým lidským okem nezachytitelný. „Doposud jsme se domnívali, že to dělají jen některé druhy stromů, ale nyní zjišťujeme, že tato aktivita je mezi stromy rozšířena mnohem více,“ dodává Zlinszky.

Petr Blahuš

Planety radí i varují

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

E-Shop

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2345017
DnesDnes66
VčeraVčera784
Tento týdenTento týden4988
Tento měsícTento měsíc25174

Partnerské weby

apartman banner